Zpět na materiály, výrobky, technologie

Atlas Copco znovu překvapuje. Vyrábí hydraulická kladiva z jediného dílu

27. května 2016
redakce PR článek

Bourací kladivo o hmotnosti 720 kg a energii úderu 1 472 J, které je celé složené bez použití svorníků ? z jediného dílu? Atlas Copco takové stroje ve svém portfoliu skutečně má. Jeho řada lehkých hydraulických kladiv se pyšní parametry, o kterých většina stavebníků doposud jen snila.

Autor:Švédský gigant na poli stavebních strojů vyrábí hydraulická kladiva všech tří řad ? lehké (SB), střední (MB) i těžké (HB). Detailní popis všech tří by ale vyšel skoro na román, tentokrát se proto zaměříme hlavně na kladiva lehká ? tzv. Solid Body.

Nenechte se zmást názvem ? lehká hydraulická kladiva nejsou ruční a musíte je zavěsit na nosič. Využijete je při lehčích stavebních pracích, např. při stavbě silnic, výkopových a bouracích pracích menšího rozsahu, renovaci budov nebo rozbíjení velkých kamenných bloků z lomu. Jestliže hledáte méně výkonné přístroje do ruky, zkuste pneumatická kladiva.

Co činí z SB hydraulických kladiv Atlas Copco jedničku na trhu, to je jejich konstrukce. Všechny stroje mají úderový mechanismus i vodící systém spojený v jeden jediný odlitek ? bez svorníků, bez vnějších plášťů. Platí to i o modelu SB 1102, který váží úctyhodných 1.060 kg a má průměr oškrtu 120 mm.

Tato jedinečná konstrukce přináší hned dvě výhody:

  • celý stroj váží o 20 % méně než konkurenční kladiva srovnatelných parametrů,
  • kladivo je odolnější, což snižuje náklady na jeho údržbu a servis.


Zejména nízkou hmotnost si budete určitě pochvalovat: můžete díky ní používat méně výkonné pásové nosiče a se samotným kladivem se navíc snáze manipuluje.

SB kladiva Atlas Copco mají taky řadu funkcí, které zlehčují a zefektivňují práci. Jednou z těch nejvýznamnějších je VibroSilenced. Ta snižuje nejen hlučnost při práci, ale především míru přenosu vibrací na nosný stroj a tím výrazně snižuje jeho zatížení a opotřebení. Např. nový model SB 452 je o 6 dB(A) tišší než jeho předchůdce SB 450.

Skvělý je i nový rozvodný ventil pracující na technologii Krupp, díky kterému mají kladiva vysokou úderovou frekvenci. Stroje navíc výborně pracují s rekuperací energie ? tzv. EnergyRecovery zajišťuje, že až 80 % energie ze zpětného rázu využijí pro následující úder.

Velmi příjemná je také funkce AutoStart nebo patentovaný systém na výměnu nástroje, díky kterému nástroj vyměníte za pár minut.

Lehká hydraulická kladiva můžete dovybavit technologií ContiLubeTM II Micro, která se stará o automatické mazání a prodlužuje tak životnost audemars piguet replica přístroje. Výkonnější MB a HB kladiva Atlas Copco mají tuto technologii dokonce již v základu.

A když už jsme nakousli střední a těžkou řadu ? MB a HB kladiva jsou navíc vybavená užitečnou funkcí rozpoznání materiálu. Pokud pracujete s měkčím materiálem, automaticky zvyšují rychlost, pokud s tvrdším, automaticky zvyšují sílu.

Hydraulická kladiva Atlas Copco v autorizovaných prodejnách pořídíte jako kompletní balíčky, v jejich ceně máte kladivo, špici, připojovací hadice, adaptační desku, dopravu, zapojení a uvedení do provozu a prodlouženou záruku 3 roky.

Foto: stavebni-stroje.info