Zpět na informační servis

Zvonička z Krkonoš vs úsporná kancelářská budova v Karlíně

7. září 2016
Text redakce

Pestrost a různorodost staveb přihlášených do soutěže Stavba roku 2016 je překvapivá. Představují se v ní malé i velké stavby. Rozhodující kritérium dobré stavby ale není její velikost. To, jak na vás působí, nesouvisí jen s jejím rozměrem, ale i s nápadem, tvořivostí a kvalitou realizace díla. Které stavbě dáte svůj hlas? Dřevěné zvoničce z Krkonoš nebo moderní kancelářské budově v Praze?

Zvonička na boudách
Dřevěná zvonička se nachází uprostřed krkonošské osady Vlašské boudy, necelých 1000 m n. m., v třetí zóně Krkonošského národního parku. Vznikla jen díky soukromé iniciativě manželů Otrubových a řady soukromých podporovatelů. Přibližně čtyři metry vysokou dřevěnou kapli se zvonem navrhla architektka Jitka Krákorová.

Stavba, obdélníkového půdorysu, sleduje svažitý terén. Vchodem se obrací k přicházejícím poutníkům z údolí. Místo před zvoničkou nabízí krásný výhled do údolí. Je to místo setkávání zdejších obyvatel či místo odpočinku při turistické túře. Mohou se zde ztišit a vnímat atmosféru interiéru, která se mění s měnícími se světelnými podmínkami dne. Svíčky ve skleněných svícnech vybízejí k zapálení. Roubená stavba je stavěna v duchu zdejších tradičních staveb. Návštěvníka potěší nejen dobré řemeslné zpracování kamene, dřeva i kovářských prvků, ale i zajímavé světelné efekty, které vznikly díky netradičně použitým skleněným dekoracím.

Pražská kancelářská budova Corso Court
Moderní kancelářská budova v Karlíně podle návrhu architekta Ricarda Bofilla je certifikovaná LEED Platinum a poskytuje zdravé a inspirující pracovní prostředí. Celá realizační dokumentace projektu je provedena ve 3D - BIM, budova je vybavena chytrým systémem osvětlení a bezdrátovým ovládáním svítidel vyrobených na míru.

Při realizaci bylo nutné vyřešit napojení vjezdu ve druhém podzemním podlaží a výjezdu z prvního podzemního podlaží na vedlejší objekt. Byla aplikována řada šetrných řešení k minimalizaci dopadu budovy na životní prostředí a k výraznému snížení provozních nákladů. Budova má vysoce výkonnou fasádu s bohatým přísunem denního světla, energeticky účinný koncept vytápění, větrání a chlazení. Stejně jako u dalších projektů společnosti Skanska je i zde kladen velký důraz na kvalitu vnitřního prostředí budovy. Kromě prostorného a ohromujícího atria se projekt chlubí půvabnou zahradou, kterou lze využít jak k odpočinku, tak k práci. Díky prostornému auditoriu se zde mohou odehrávat koncerty, firemní setkání, či vánoční trhy.