Zpět na informační servis

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí dům děti z Okříšek

26. září 2017
Text redakce

Devatenáct týmů žáků z 8. tříd základních škol z celé Vysočiny v pátek 22. září stavělo v Jihlavě, na Střední škole stavební, dvoupodlažní rodinný dům ze stavebnice Teifoc. Ve finále krajské soutěže Cihla k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondřejem Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

?Historicky první finále této soutěže navazuje na dva roky běžící projekt podpory stavebnictví v regionu, do kterého se na Vysočině zapojilo už 36 základních a 5 středních škol, 13 partnerských firem. Zajímavé je, že nejúspěšnější byly smíšené týmy,? informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
?Novou nastupující generaci stavařů, architektů a projektantů oslovujeme tedy už v 6-7. třídách na základních školách. Práce s touto originální pomůckou podporuje jemnou motoriku, fantazii, preciznost, dětskou tvořivost a prověřuje trpělivost,? zdůvodňuje aktivní přístup stavebních firem Martin Pertl ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Taková soutěž pro žáky základních škol podle něj v nabídce motivačních aktivit dlouho chyběla a podle počtu zúčastněných škol má dobře našlápnuto i do dalších ročníků.

Ve finále se musely dvoučlenné týmy popasovat s výkresem a stavbou dvoupodlažního rodinného domu s balkonem a výpočtem zastavěné plochy a obestavěného prostoru. Už po prvních minutách stavění bylo zřejmé, že děti se stavebnicí umí pracovat, znají konstrukční pravidla a jediným problémem bude dočasný ?nedostatek? malty. ?Podle zadání nám dá nejvíc zabrat stavba střechy, na tu se necháváme víc času, jinak uvidíme, co nás čeká za matematický příklad. V konkurenci si věříme,? říká při prvním zakládání obvodové stěny Honza Topinka ze žďárské školy Komenského, jeho dvojce si se stavbou poradila v nejrychlejším čase, o rychlost ale tentokrát nešlo. ?Už jsem se spolužákem Ondrou postavila asi pět domků za dva roky, soutěžní zadání se zdá být v pohodě, měli bychom ho v časovém limitu stihnout,? říká s klidem Monika Krátká z Okříšek.

O výsledcích prvního krajského kola soutěže Cihla k cihle rozhodla odborná porota, která posuzovala celkový vzhled stavby, dodržení zadání, přesnost realizace a přihlížela také ke správným výsledkům matematických výpočtů.

1. ZŠ Okříšky
2. MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova
3. ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí

Soutěž Cihla k cihle podpořili Kraj Vysočina, Vzájemná hasičská pojišťovna, PKS stavby, Cech obkladačů ČR, Cech podlahářů ČR, Spolek Stavba Vysočiny, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Rieder, Podzimek a synové, Českomoravský štěrk, PSJ, Stavoizola, I. Kamenická obchodní a stavební, Cemix, Sika, Weber a Mapei.