Zpět na informační servis

Účast v Dřevěné stavbě roku doporučuji všem kolegům, říká projektant

23. ledna 2020
Text redakce

Přihlaste svou dřevěnou stavbu do ankety Dřevěná stavba roku 2020. Své návrhy i realizace dřevěných hřišť, konstrukcí, moderních dřevostaveb, roubenek, srubů a interiérů můžete hlásit do 14. února 2020. „Získáte tak možnost se porovnat s konkurencí,“ oceňuje projektant Filip Harvánek ze společnosti VONEŠ-STAVBY s.r.o.

Do ankety Dřevěná stavba roku jste se přihlásili minulý rok poprvé. Z jakého důvodu?
V minulém roce jsem poprvé dostal možnost navrhnout takový rodinný dům, který by byl vhodný do ankety přihlásit. Zároveň se jednalo o jeden z prvních projektů, ze kterého jsem měl pocit konkurenceschopnosti, což se ve výsledném hodnocení (2. místo v hlasování veřejnosti - pozn. red.) potvrdilo.

Co Vás nejvíce překvapilo, potěšilo, zaujalo?

Anketa mě nejvíce překvapila kvalitou konkurence, svou úrovní a dobrou organizací. Nejvíce mě potěšilo odborné hodnocení poroty a celkový počet hlasujících, z čehož bylo patrné, že se jedná o anketu, jež v lidech vzbuzuje zájem. Doufám, že i nadšení pro kvalitní a moderní dřevěné stavby. Velice mě zaujalo setkání některých zúčastněných na veletrhu For Arch v Praze, výměna názorů a setkání s projektanty, kteří mají ohledně dřevěných konstrukcí podobný názor a spoustu zajímavých zkušeností a nápadů.

Jakou dřevěnou stavbu chcete přihlásit letos? V čem je zajímavá?

V letošním roce jsem do ankety připravil tři projekty do kategorie Moderní dřevostavby – návrhy, což je sekce, kterou se dlouhodobě zabývám. Projekty jsou zajímavé celkovým řešením materiálu a charakterem dispozic, které jsou opět navrženy podle Feng šuej a Vástu šástra.

Jakým stavbám se Vaše firma věnuje? V čem vynikáte?
Dlouhodobě se zabýváme projekcí a realizací rodinných domů s použitím co největšího množství přírodních materiálů. A to nejen dřeva a materiálů na bázi dřeva, ale i kamene v kombinaci s velkými prosklenými plochami, z důvodu zajištění přirozeného proslunění, v co nejvyšší míře. Od roku 2020 chceme začít pracovat i s materiály ze zbytkových částí zemědělských plodin, jako je sláma, ale i z řepky a kukuřice, které jsou v současné době málo využívány a tvoří zemědělský odpad.

Výstavba dřevostaveb u nás dlouhodobě roste. Kde vidíte trh s dřevostavbami v budoucnu? Na jaké výzvy se připravujete?
V současné době doufám, že s postupem času se množství realizovaných dřevostaveb vyrovná množství realizací staveb zděných. Připravujeme se na využití jiných přírodních materiálů, protože doufáme, že budoucí klientela bude ve vyšší míře požadovat stavby s co nejnižším environmentálním zatížením, což by mělo být cílem všech firem. Tuto myšlenku se již delší dobu snažíme dostat do podvědomí našich klientů a postupem času bychom tuto myšlenku chtěli šířit v nejvyšší možné míře. Je to podle nás ta jediné cesta do budoucna.

Doporučili byste účast v anketě i Vašim kolegům z oboru? Na co je dobré si dát při registraci pozor?
Účast v anketě bych určitě doporučil všem projektantům, co se dřevostavbami zabývají. Ať už z důvodu zpětné vazby, kterou poskytnou kvalifikovaní lidé v podobě poroty, tak i široká veřejnost, která může být budoucí klientelou. Důležitým faktorem při registraci projektů je určitě kvalitní, ale zároveň stručná a srozumitelná prezentace, tak aby popis i vizualizace, popřípadě fotografie, zaujal a bylo patrné, čím je přihlášený projekt jiný a hlavně zajímavý.

Naše anketa letos slaví 10 let své existence. Co byste jí popřáli do dalšího desetiletí?

Anketě bychom do dalšího desetiletí chtěli popřát především spoustu zajímavých a netradičních projektů, co nejvyšší počet hlasujících a také mediálních partnerů, aby se anketa dostala do povědomí všech, kteří o dřevostavby jeví zájem nebo o nich uvažují.

Přihlášky podávejte do 14. února na webu www.DrevenaStavbaRoku.cz. Všichni soutěžící přihlášení do 31. ledna dostanou zdarma zpětnou vazbu na prezentaci svého díla tak, aby měli co největší šanci uspět. O vítězích rozhoduje odborná porota a laická veřejnost. Vítězové budou známi 22. dubna 2020. Cílem projektu, který vyhlašuje Nadace dřevo pro život už po desáté, je podporovat dřevěné stavby ve všech jejich podobách.