Zpět na informační servis

Stavba roku 2011 - finálová nominace

19. září 2011
Text redakce

Ve čtvrtek 8. září byla vyhlášena finálová nominace soutěže Stavba roku 2011. Jde o nejvýznamnější krok ve zužování výběru staveb, protože většina z nominované patnáctky si odnese nějaké ocenění - když už ne hlavní titul Stavba roku, tak jeden z vedlejších.

Právě proto lze z nominované patnáctky již konstatovat ?kvalitu? každého ročníku soutěže. A letos je hodně vysoká. Na dlouhodobý útlum ve stavebnictví poukazuje fakt, že mezi nominovanými stavbami (snad až na jihozápadní část Pražského okruhu) nejsou ty z kategorie monumentálních. Na druhou stranu všech patnáct nominovaných staveb, i některých, jež se do finále nedostaly, zdobí vysoká kvalita návrhu i realizace. Pikantním by se pak dal nazvat duel dvou prvních dam české architektury - profesorky Aleny Šrámkové a profesorky Evy Jiřičné. Zatímco Nová budova ČVUT od první jmenované dámy do finále jasně postoupil, velmi zdařilá budova Kongresového centra ve Zlíně od ateliéru Evy Jiřičné u poroty kupodivu nezabodovala.
Důležitou novinkou v soutěži je kategorie Stavba roku v zahraničí, jejímž hlavním mediálním partnerem je časopis Stavebnictví. Zde jsou nominovány stavby dvě a vybrat z nich bude velice těžké, protože se nedají ani v nejmenším porovnat. PSJ, a.s., přihlásila architektonickou lahůdku v podobě Rekonstrukce zastupitelského úřadu ČR v Brazílii, zatímco Metrostav a.s. se může pochlubit náročnou podzemní stavbou - silničními tunely Hédinsfjardargöng na Islandu.

Krytý plavecký bazén v Litomyšli
¤ Krytý plavecký bazén v Litomyšli - architekt: ARCHITEKTI D.R.N.H., s.r.o., Ing. arch. Antonín Novák, Ing. arch. Petr Valenta, Ing. arch. Radovan Smejkal, Ing. arch. Radek Štefka; dodavatel a přihlašovatel: PKS INPOS a.s.; investor: město Litomyšl


¤ Onkologické centrum Fakultní nemocnice Plzeň - architekt a projektant: Sdružení K4 a.s. - LT PROJEKT a.s.; dodavatel a přihlašovatel: Skanska a.s., divize Pozemní stavitelství, závod Čechy; investor: Fakultní nemocnice Plzeň

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 09/2011)

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500 | 21. 4. 2024 06:58
Tracy is unable to log error.