Soutěž YQ stavba 2017 a její význam pro média a veřejnost
Do soutěže se přihlásilo 72 českých a 63 slovenských projektů domů, dokončených v posledních pěti letech. Tento počet představuje již poměrně reprezentativní vzorek požadavků českých a slovenských stavebníků - jaké mají nároky na rozpočet, materiál a estetická kritéria.
Důležitá je zde osobní zkušenost s výstavbou - významná část projektů byla budována svépomocí či kombinovaně s pomocí zedníka či stavební firmy. Nejen vítězové hlasování, ale také cena odborné poroty ukazuje, že takto vznikají kvalitní stavby, odpovídající veškerým normám a připravené na to sloužit po generace bez nutnosti dalších oprav a zásahů.
Soutěžící často velmi podrobně uvádějí konkrétní zkušenosti se stavěním - důvody pro výběr materiálu a osobní doporučení. U řady projektů je zastoupena řada tepelněizolačních tvárnice Lambda YQ, určená pro jednovrstvé zdění. Po několika letech od jejího uvedení na trh je možné získat od stavebníků relevantní informace z praxe - jsou schopni nyní referovat o nákladech na bydlení a hodnotit průběh výstavby. Představují tak cenný zdroj informací o tom, jaké je jednovrstvé zdění v porovnání se zateplením. Dalším prvkem, který se stal již běžným, je masivní strop, používaný u řady domků typu bungalov. U něj stavebníci pozitivně hodnotili jak samotný průběh, tak i jeho uživatelské vlastnosti, zejména ochranu proti přehřívání v létě. Široce je zde zastoupeno také využití poradenství a služeb Ytongu - svépomocní stavebníci v mnoha případech využili nejen typické zakládání rohů a zapůjčení pily, ale také pomoc s optimalizací projektu a jejich technický poradce je provázel celou stavbou.
Vzniklý soubor tak představuje inspiraci různých řešení, od designově náročných a atypických projektů přes rekonstrukce až po jednoduché, ekonomické řešení rodinného domu.
Kvalitní příprava se při stavění zúročí
Dům stavěný svépomocí v soutěži YQ Stavba překvapil svou čistotou a jednoduchostí. Jeho majitelé dokazují, že kvalitní realizace svépomocí je možná i pro lidi stavebnictvím předtím zcela ?nepolíbené?. Stačilo vědět, co chtějí, a najít na počátku správné odborníky.
Mladí manželé si představovali jednoduchý dům s plochou střechou, ale žádný z katalogových nesplňoval úplně přesně jejich představu. Navíc se dozvěděli o regulativu obce, který nařizoval, že dům musí alespoň částečně zvednout do druhého podlaží. V této fázi se už rozhodli navázat spolupráci se šikovným studentem architektury: ?Že budeme pro svůj dům potřebovat architekta, jsme původně vůbec nezamýšleli. Při listování desítkami katalogů s rodinnými domy se nám bohužel žádný nelíbil natolik, že bychom si řekli, tak tenhle dům chceme. Od známého jsme dostali kontakt na kluka, který studuje na fakultě architektury VUT v Brně a sjednali jsme si s ním schůzku. Na úvod jsme mu řekli, že nevíme, zda využijeme jeho služeb a ať nás přesvědčí, proč bychom měli. Po asi hodinovém výkladu, kdy jsme nadšeně seděli s otevřenou pusou a poslouchali, jsme si hned plácli. Architekt nás doslova dostal, náš vysněný dům zcela zapadal do jeho vnímání architektury. Po téhle schůzce jsme byli přesvědčeni, že díky němu budeme mít krásný moderní dům, přesně podle našich představ,? vysvětluje počátky projektu majitel.
Architektura domu je rozdělena do dvou celků. Jeden je lineární bílou hmotou, která tvoří soukromou část domu s ložnicí. Druhý je vertikální a prostupuje touto bílou lineární části. Vertikální celek je tvořen hnědou hmotou a je zastřešen pultovou střechou. Zde se nachází obývací pokoj s kuchyní. Obvodové zdivo se skládá z pórobetonových tvárnic Ytong a nosnou konstrukci ploché střechy tvoří Ytong strop Klasik. Novostavba je koncipována jako nízkoenergetický dům - třída energetické náročnosti budovy: B (úsporná). Tepelné ztráty celého RD jsou 5,5 kW. Dům je vytápěn elektrickým podlahovým vytápěním.
?Stavba začala v březnu 2015 a stěhovali jsme se v listopadu 2016. Na jaře 2017 jsme dům úspěšně zkolaudovali. Veškeré práce jsme zvládli svépomocí. Nejrychlejší byla hrubá stavba - opravdu se dala zvládnout za týden, včetně plochého stropu. Další práce v interiéru už tak honem neběžely, třeba když celý den usazovali dveře sprchového koutu. Ve srovnání s dalšími pracemi bylo stavění snadné a hlavně jsme denně viděli obrovský pokrok,? říká paní majitelka.
Svépomoc si vybrali nejen kvůli úspoře, ale také chtěli mít dohled nad celou stavbou a kvalitou provedení. Ačkoli ani jeden z manželů nepracuje ve stavebních a dokonce ani technických oborech, vzpomínají na stavění s úsměvem. ?Pomáhali nám naši příbuzní, kteří před desítkami let sami také stavěli.? dodávají manželé.
Stavění jako rodinná záležitost
Rodinný dům v Bratislavském kraji je zvláštní hned v několika ohledech - celý se realizuje ze systému Ytong, včetně vnitřních a vnějších povrchových úprav. Jeho výstavba je skutečně rodinnou záležitostí -projekt podpořil bratr budoucí majitelky, jeden z vítězné dvojice vodních slalomářů z Ria de Janeiro 2016 Ladislav Škantár, který se rozhodl spojit své jméno se značkou prémiového stavebního materiálu a oslovil výrobce stavebního materiálu o spolupráci. Stavbyvedoucím domu je pak švagr majitelů, který na základě svých zkušeností materiál vybral a doporučil jednovrstvé řešení.
?Stavění bylo u nás vždycky rodinnou záležitostí, vyrostli jsme v domě, moje rodina také žije v domku a chtěl jsem pomoci své mladší sestře splnit jejich sen. Když jsme byli děti, nemohla kvůli našemu sportu dělat to, co by třeba chtěla. Zkrátka jezdila s námi tam, kde zrovna byl trénink nebo závody. V tomto cítím vůči ní určitý dluh, a protože to mladé rodiny nemají s rozpočtem lehké, rozhodl jsem se pomoct. Stavbyvedoucí jejich projektu plánoval stavět z Ytongu a mě napadlo oslovit firmu o spolupráci,? vysvětluje svou roli v projektu Ladislav Škantár.
Systémové řešení celé stěny už od základů
Pro obvodové zdivo nízkoenergetického domu zvolili Lambdu YQ šíře 450 mm bez zateplení, pro zvýšení tepelněizolačních vlastností a také celkové kvality provedení výsledné stěny zde budou také finální povrchové vnitřní a vnější úpravy ze systému Ytong. Zatím však probíhá hrubá stavba, na níž je zajímavé už samotné založení. Byla zde totiž použita zakládací tvárnice Ytong Start, která má hydrofobizační vlastnosti. Zakládací tvárnice lze libovolně řezat a upravovat jako běžný Ytong, přesto neztrácejí své vlastnosti. Obecně je Ytong materiál s malým kapilárním vlivem a výška vzlínání se i při dlouhodobém působení vody pohybuje kolem 120 mm. Nasáknutí při krátkodobém vystavení vodě, například při krátkodobém dešti, je kvůli omezenému transportu vody v materiálu jen povrchové. To platí pro běžné výrobky Ytong. Tvárnice Ytong Start mají nasáknutí výrazně sníženo - přibližně na 1/3 oproti nehydrofobizovanému vzorku a vzlínání nad hladinu vody je zanedbatelné. Ytong Start díky tomu účinně zmenšuje množství vody, které vnikne do zdiva stojícího na základové desce po dlouhotrvajícím dešti nebo při tání sněhu. Menší množství vody se rychleji odpaří a stavba bude dřív suchá.
Zvítězila jednovrstva
Nyní stavba pokračuje zděním obvodových konstrukcí z Lambdy YQ 450 mm. ?Budoucí majitelé měli jasný požadavek - nechtěli dvakrát platiti firmu, jednou za výstavbu a následně ještě za zateplování. Já s nimi souhlasím, že je zbytečné dělat práci ve dvou krocích. Výhodou tvárnic Ytongu je také to, že opracovatelnost je vynikající - řešení je tak celkově jednoduché, včetně drážkování a lehké manipulace. Díky jednovrstvému zdění také odpadá řada technologických problémů. Tvárnice vyvážíme, položíme a hotovo, žádná rizika tepelných mostů?, říká František Bednárik, stavbyvedoucí projektu. Stavbu opět navštívíme po dohotovení hrubé stavby a zahájení povrchových úprav, kdy stavebník i realizátor bude moci vyhodnotit první zkušenosti a výsledky.