Zpět na materiály, výrobky, technologie

Skleněná pevnost: Jak testy izolačních skel určují ochranu budov a majetku

10. ledna 2024
PR článek

Izolační bezpečnostní sklo hraje klíčovou roli ve světě stavebnictví, ale prozatím je podceňovaným prvkem při samotném navrhování budov a následně výběru oken či dveří. V sousedních zemích například v Německu, Rakousku či Švýcarsku se stalo nezbytnou součástí moderních staveb jako efektivní bariéra před vniknutím zlodějů a vandalů. Přispívá k ochraně majetku uživatele budovy a rovněž může zabránit poranění v případě rozbití skla. S technologií tepelně tvrzeného a vrstveného skla IZOS Protect, která byla testována a klasifikována podle nejpřísnějších evropských norem, je toto sklo pětkrát odolnější proti nárazům a zároveň ochrání před UV zářením.


Kromě své základní funkce – ochrany proti vniknutí zlodějů – totiž plní bezpečnostní zasklení IZOS Protect řadu dalších požadavků, včetně tepelněizolační funkce, ale rovněž eliminace škodlivého UV záření. Tato vlastnost je u zasklení často přehlížena, ale může mít zásadní vliv na vaše zdraví a pohodlí, stejně jako na stálost barev a životnost vybavení domácnosti, včetně nábytku a podlah.

Bezpečnostní třídy podle platných evropských harmonizovaných norem

Odolnost bezpečnostních vrstvených skel je klasifikována do několika tříd:

  • Odolnost proti poranění a nárazu dle normy ČSN EN 12600 – klasifikuje různé typy skel (dle výšky pádu zkušebního tělesa a charakteru lomu skla), která při rozbití skla nezraní člověka nebo zabrání propadnutí skrze sklo. Například bezpečnostní třídy 1B1 a 2B2 nám charakterizují rozpad bezpečnostních vrstvených skel při simulaci nárazu člověka do skla. Výsledné rozbití skla s bezpečnostní třídou 2B2 nesmí osobu poranit a s třídou 1B1 nesmí zapříčinit propadnutí osoby přes toto bezpečnostní vrstvené sklo.
  • Odolnost proti v loupání dle ČSN EN 356 –
    jedná se o bezpečnostní zasklení odolné proti násilnému vniknutí, resp. ručně vedenému útoku. Tato skla dělíme na osm tříd P1A až P5A a představují prosklené části obytných domů nebo výlohy obchodů. Testy těchto bezpečnostních skel jsou založeny na padající ocelové kouli o hmotnosti 4,1 kg z různých výšek, a pokud nedojde k rozbití výplně, považuje se zkouška za úspěšnou. Pro představu, třída P1A vydrží tři pády koule z výšky 1,5 m, třída P5A devět pádů z výšky 9 m. Nejvyšší bezpečnost skel je charakterizována třídami P6B-P8B a představuje zasklení určené například pro banky, galerie nebo klenotnictví. Tato bezpečnostní skla se testují pomocí laboratorní sekyry.

Tvrzené sklo

Zvýšené bezpečnostní odolnosti zasklení je dosahováno v principu dvěma základními způsoby. Prvním z nich je tvrzení skla. Tepelně tvrzená skla (ESG), známá tako jako skla kalená, jsou pětkrát odolnější proti nárazům a také cca pětkrát pevnější v tahu za ohybu než běžné sklo. V případě rozbití se sklo tříští na malé neostré úlomky, čímž se minimalizuje riziko zranění. Tato skla jsou využívána především v automobilovém průmyslu, nicméně v domácnosti také najdou skvělé uplatnění, například jako výplně dveří, části nábytku, sprchové kouty nebo jako obklady či pracovní desky.

Vrstvené sklo

Druhým typem bezpečnostních skel jsou skla vrstvená (VSG), kdy se jednotlivé tabule spojují PVB fóliemi. V případě rozbití nedochází k roztříštění skla, střepy zůstávají přilepené na fólii. Pro ještě vyšší odolnost lze využít vrstvené bezpečnostní sklo s tabulemi z tvrzených skel (VSG-ESG), jde tedy o spojení výhod dvou výrobních procesů. Tyto typy skel jsou ideální pro výplně oken a dveří, ale také markýz a v interiéru například pro příčky nebo zábradlí. Díky variabilitě výroby může mít vrstvené zasklení rozličné parametry podle požadavků klienta, mohou tedy být čistě bezpečností, se zvýšenou akustickou ochranou, pochozí nebo třeba protipožární.

Protihlukové sklo je tvořeno dvěma tabulemi skla spojenými jednou nebo více protihlukovými fóliemi. Skvěle se hodí tam, kde je požadovaná zvýšená akustická izolace – například v blízkosti železnic, dálnic, letišť a výrobních závodů. Pochozí sklo je bezpečnostní vrstvené sklo složené z několika vrstev skla spojených PVB fóliemi. Uplatní se v podobě skleněných podlah a schodišťových stupňů, jako taneční parkety, lávky, můstky, terasy nebo například elegantní zakrytí studní.

Bezpečnostní sklo s PVB fólií je navíc schopné 100% eliminovat prostup UV záření. Je to ideální volba pro velké prosklené plochy, kterými do interiéru proniká slunce a kromě osob zde mohou být ohroženy například ­obrazy, textile či dřevěná podlaha – škodlivé UV záření je tímto eliminováno na nulu.

text: HELUZ IZOS s.r.o.
foto: Vorlíček – Plast s.r.o. a HELUZ IZOS s.r.o.

Bezpečnostní sklo IZOS Protect
  • Ochrana osob a majetku
  • Ochrana před poraněním
  • Ochrana před násilným vniknutím
  • Ochrana před úrazy a pády osob
  • Až 100% eliminace UV záření
Bezpečnostní sklo IZOS Protect
  • Ochrana osob a majetku
  • Ochrana před poraněním
  • Ochrana před násilným vniknutím
  • Ochrana před úrazy a pády osob
  • Až 100% eliminace UV záření