Zpět na informační servis

Projekt SUSO již zná své vítěze, spokojení jsou i partneři soutěže

7. října 2015
Text redakce

Na veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA proběhlo ve dnech 15. - 18. září 2015 finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Budoucí mladí řemeslníci se svých úkolů zhostili bravurně, i když úkoly byly opravdu náročné. Spokojenost vyjádřili i partneři soutěže, kteří projekt podporují především z hlediska přípravy studentů na budoucí povolání. V Hale 6 se po dobu konání soutěže zdrželo nespočet zaujatých návštěvníků.

Vyhlášení vítězů se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. ?Jsem moc rád, že mohu být přítomný vyhlášení výsledků. Mladí řemeslníci se dnes skutečně předvedli a já myslím, že si sami uvědomují, jak moc krásné je řemeslo. Navíc v dnešní době je opravdu potřeba,? uvedl Mládek. Dalšími hosty byli mimo jiné náměstek ministryně školství, tělovýchovy a mládeže Jaroslav Fidrmuc a Jiří Koliba náměstek ministra průmyslu a obchodu. Mottem letošního roku bylo ?Řemeslo je správná volba?. ?Musím říct, že je vidět, že školy své studenty opravdu poctivě připravují. Řemeslníci, kteří se do soutěže přihlásí, si jsou jistě vědomí, že zde budou také potenciální budoucí zaměstnavatelé. Jsou takto o krok před svými spolužáky,? zhodnotila přínos soutěže Hana Šimánová ze společnosti Xella CZ, partnera soutěže.

Z Haly 6 se stala řemeslná dílna

Na výstavišti v Hale 6 vyrostla improvizovaná dílna rozličných řemesel - truhlářského, zednického, kamenického, sklářského, klempířského a mnoha dalších. Za takovou dílnu by se nemusel stydět ani zkušený řemeslník. ?Studenti se navíc naučili pracovat s technologiemi partnerů. Truhláři si mohli vyzkoušet práci s širokopásovou bruskou Buldog nebo dlabačkou Houfek, dále ovládat stoly Ramia, vrtačky DeWalt a v neposlední řadě budou v praxi schopni využít nářadí Mafell - přímočarou pilu a kotoučovou pilu,? uvedl David Surmaj.
Stydět za svůj um se nemuseli ani studenti zednického řemesla, kteří soutěžili ve stavbě komínu Heluz. ?Věřím, že svými úkoly ovlivňujeme také výuku na školách. Zástupci škol, kteří jsou soutěži přítomni, vidí, že nové technologie je třeba zařadit do školních osnov. Studenti, kteří soutěží projdou, jsou určitě na budoucí povolání připraveni lépe než jejich kolegové ze školních lavic. Již v tak brzkém věku tak mají konkurenční výhodu,? uvedl Martin Coufalík ze společnosti Heluz.

Soutěžili truhláři, zedníci, ale i kameníci
Vítězi česko-slovenského finále se mezi truhláři stali David Málek a Štěpán Jalůvka ze SPŠ stavební Valašské Meziříčí a na druhých a třetích pozicích se umístili Matěj Venzhöfer a Václav Neubauer z VOŠ, OA a SOUT Chotěboř a Filip Hruška a Lukáš Vykydal z Masarykovy střední školy Letovice. Ze zednických družstev vybojovali první příčku David Dobeš a Tomáš Božek z SOU Kyjov, druhé a třetí místo obsadili René Hrazdíra a Tomáš Popelář z Masarykovy SŠ Letovice a Marek Gruchala a Jakub Kormančík z SOŠ technická Námestovo. Soutěžili rovněž kameníci a kamenosochaři, z nichž se nejlépe umístila mladá slečna Františka Hausdorfová ze SPŠ kamenická a sochařská Hořice.

Závěrečné vyhlášení výsledků bylo důstojným ceremoniálem

Nesoutěžili však jen mladí řemeslníci. Svoje umění na závěrečném klání mohli předvést také učitelé, kteří soutěžili ve šroubování se společností DeWalt.
Závěrečný ceremoniál zpestřila i autogramiáda mistra světa v rychlostní kanoistice Josefa Dostála.

Více informací naleznete na www.suso.cz.