Zpět na informační servis

Přeměna historické budovy železniční stanice vs. Stezka v oblacích

3. října 2016
Text redakce

Historická budova železniční stanice Plzeň - Jižní předměstí se utká v prestižní celorepublikové soutěži Stavba roku 2016 proti dolnomoravské Stezce v oblacích. Která stavba zaujme více? Dejte hlas svému favoritovi a prohlédněte si další přihlášená díla.

Rozsáhlá rekonstrukce secesní stanice
Secesní železniční stanice Plzeň - Jižní předměstí byla postavena na počátku 20. století coby významná zastávka na tratích Praha - Domažlice a Vídeň - Cheb. Díky netradičnímu přístupu z mostu nad tratí se jedná v Česku o poměrně unikátní stanici. K posledním opravám a to pouze příjezdové budovy došlo v 90. letech minulého století. Od té doby celý objekt beznadějně chátral.

Nový projekt je optimálním kompromisem mezi dochovaným historickým stavem a ideálním provozním uspořádáním. Vstup zůstal zachován z úrovně mostu a hala byla vzhledem k množství památkových artefaktů zrestaurována. Vnější historické fasády byly repasovány tradičními způsoby do původní podoby. Budova je využívána současně jako výstavní prostor a malá scéna. Srdcem objektu je nově velký multifunkční sál s hledištěm a mobilním jevištěm určený pro všestranné využití včetně společenských událostí.

Dolní Moravou s hlavou v oblacích
V nadmořské výšce 1116 m. n. m. vyrostla stavba vyhlídkové stezky, která se vypíná až do výšky 58,5 metru nad svažitým terénem a již z několika kilometrů jasně dominuje svému okolí.
Konstrukci bylo nutno navrhnout tak, aby v daném terénu byla smontovatelná, a aby přenesla extrémní zatížení, které v této horské lokalitě může nastat. Vítr v nárazech může dosahovat rychlosti až 160 km/h a navíc bude konstrukce silně exponovaná i vůči námraze. Základní nosnou konstrukcí celé stavby jsou tři věže vzájemně propojené prstencem v horní části. Půdorys každé z věží je rovnostranný trojúhelník o straně dlouhé deset metrů. Stezka je ukončena tzv. kapkou, která je vykonzolována nad údolí přibližně 11 metrů.
Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz.
Hlasujte od září o nejlepší Stavbu roku 2016 i VY!