Zpět na informační servis

Osmý ročník soutěže Stavby s vůní dřeva 2020 zná své vítěze

15. října 2020
Text redakce

Nadace dřevo pro život uspořádala již osmý ročník největší české soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR. Zúčastnilo se 50 česko-slovenských studentů z 8 českých a 6 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Finska), kteří zpracovali 43 soutěžních děl. Z nich bylo odbornou porotou, veřejností a partnery soutěže vybráno 5 vítězů, kteří si rozdělili ceny za 200 tisíc korun. Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké. Odměněni byli také dva hlasující.

Na oslavu nadačních 15. narozenin bylo tématem letošního ročníku „Dřevo je život“. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo se stejně jako člověk během svého života proměňuje a získává svůj charakter. Je to živý materiál, který v sobě nese energii stromu a v interiérech vytváří útulnou a příjemnou atmosféru. Dřevěné domy nás podle studentů přirozeně spojují s přírodou a ekosystémem lesa.

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem studentské soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně v budoucím zaměstnání používali dřevo. 

„Obdivuji motivaci našich soutěžících. Na svých dílech pracovali během pandemie, kdy byli odkázáni jen na domácí studium. Svůj čas využili velmi produktivně. A ačkoliv se v důsledku karantény hlásili soutěžící nejčastěji jako jednotlivci, překvapilo nás, že se přihlásilo i 6 týmů,“ komentoval výjimečný ročník 2020 ředitel Nadace dřevo pro život Ing. Stanislav Polák.

Svou záštitu soutěži udělila tři ministerstva a 18 odborných fakult a škol z ČR a SR. Studenty v práci se dřevem podporují Lesy České republiky, s.p., Ministerstvo zemědělství, Vojenské lesy a statky ČR, s.p. a další firmy a média z oboru. Díky této podpoře si vítězové získali finanční odměny v celkové hodnotě 120 tisíc Kč, originální dřevěnédiplomy,dvoudenní exkurze do výrobních závodů Stora Enso a Kronospan, licence k programu SEMA na navrhování dřevěných konstrukcí a roční předplatné časopisů Stavebnictví a Dřevo&stavby.
 
Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2020
 
Cena odborné poroty - Dřevěné stavby velké
Vertikální zahrady
Soutěžící: Adéla Koubová, Architektura IV, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
 
01 DSv Cena odborn poroty Vertikln zahrady
 
Cena odborné poroty - Dřevěné stavby malé
Dom na móle
Soutěžící: Martina Kocurišinová, Fakulta umění a architektury, Technická univerzita v Liberci
 
02 DSm Cena odborn poroty Dom na mle
 
Cena veřejnosti - Dřevěné stavby velké
Penzión Harhaj
Soutěžící: Veronika Strončeková, Stavebná fakulta, Žilinská univerzita v Žilině
 
03 DSv Cena veřenosti Penzión Harhaj
 
Cena veřejnosti a Cena Kronospan - Dřevěné stavby malé
Bufet v Orlických horách
Soutěžící: Michaela Térová, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze
 
04 DSm Cena veejnosti a Cena Kronospan Bufet v Orlickch horch
 
Cena Stora Enso - Dřevěné stavby velké
Modul Home Velkomoravská
Soutěžící: Tomáš Hýrek, Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova univerzita v Brně
 
05 Cena Stora Enso Modul Home Velkomoravská
 
 
O Nadaci dřevo pro život

Nadace dřevo pro život už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na www.DrevoProZivot.cz.