Zpět na informační servis

O Stavbu roku soutěží i nejzelenější budova pražského BB centra

3. října 2016
Text redakce

Budova DELTA je největší a zároveň nejzelenější budovou multifunkčního a administrativního komplexu BB Centrum. Obstojí stavba s výrazným architektonickým členěním, jež dalo v pražské Michli vzniknout unikátním kancelářským prostorám?

Největší a nejzelenější přírůstek multifunkčního areálu BB Centrum na Praze 4 a zároveň největší kancelářská budova postavená v roce 2015 zaujme výraznou architekturou podle návrhu Aulík Fišer Architekti, s.r.o., vhodně doplňující okolní urbanismus. Budova se skládá ze dvou hlavních objektů - DELTA I A DELTA II, které jsou v půdorysné stopě pravidelného tvaru představující spojená písmena H. Jejich jednotlivá křídla se kónicky rozevírají pro zajištění lepšího přístupu světla do středu dispozic. Půdorysná struktura čtyř ?žeber? umožňuje propojení obou budov lávkou v každém podlaží. Objekt se šesti podzemními a osmi nadzemními podlažími dal vzniknout unikátní kancelářské ploše téměř 4 600 m2 v jednom patře pro jednoho nájemce.Zelená budova
Objekt je certifikován BREEAM - Very Good a obdržel energetický štítek B. Budovu obklopuje lehký obvodový plášť tvořený horizontálními prosklenými plochami a metalickým obkladem pevných částí doplněný o chladící trámy, fan-coil jednotky, otevíratelná okna, vnější žaluzie na východní, západní a jižní fasádě. Střešní terasy a zahrady se rozkládají na ploše 1893 m2 s bohatou zelení a relaxačními zónami, včetně stínících přístřešků. Součástí jsou i rozsáhlé parterové úpravy s dominujícími retenčními nádržemi, které jímají srážkovou vodu ze střech. Ta do první z nich padá z chrliče ve výšce prvního podlaží u vstupu do budovy. Nádrž je vysypána říčními valouny a součástí její plochy jsou vzrostlé stromy, záhony vlhkomilných travin a dřevěná mola. Pokud voda vystoupá na úroveň přepadu hráze, teče dále přírodním korytem parkovým pásem do druhé z nádrží, která je symbolicky komponována do podoby říční delty. U každého z dvojice objektů je rovněž vybudován samostatný vodní prvek. U části DELTA I v podobě vodopádu padajícího z podhledu markýzy, u části DELTA II pak jako fontána.

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz.
Hlasujte od září o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!
24. ročník soutěže Stavba roku 2016 je celorepublikovou veřejnou soutěží stavebních děl. Organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500 | 24. 4. 2024 08:12
Tracy is unable to log error.