Zpět na informační servis

EuroSkills - olympiáda pro mladé řemeslníky

7. února 2009
Text redakce

Chronický nedostatek kvalifikované pracovní síly ohrožuje rozvoj a stabilizaci sektoru drobného a malého podnikání, pro který je charakteristický vysoký podíl řemeslné práce.

V září 2007 Hospodářská komora ČR získala oficiální souhlas od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR ke zřízení Národního centra CzechSkills při HK ČR, které mělo za úkol zajišťovat národní soutěže mladých řemeslníků v odborných dovednostech a iniciovat národní soutěže a vysílat vítěze na mezinárodní soutěže EuroSkills. Zároveň se Česká republika prostřednictvím HK ČR stala členem organizace ESPO (European Skills Promotion Organization), která mezinárodní soutěže pořádá. Už více než padesát let symbolizují vrchol nejvyšší kvality odborného výcviku olympiády dovedností, oficiálně nazývané WorldSkills. Každé dva roky se stovky mladých, perspektivních lidí z celého světa shromáždí v doprovodu svých ?trenérů?, odborníků v daném oboru, aby veřejnosti prezentovali své dovednosti. Na základě výběru z regionálních a národních soutěží, které jsou pořádané ve více než 45 zemích, představují tito mladí lidé tu nejlepší odbornou úroveň mezi svými vrstevníky.
EuroSkills navazují na tradici celosvětových WorldSkills, odlišnost je zejména v důrazu na týmovou spolupráci. Česká republika se dosud mezinárodních soutěží takového formátu jako WorldSkills nezúčastnila. To se změnilo s konáním soutěže EuroSkills 2008. Národní centrum CzechSkills při HK ČR zaregistrovalo 30 soutěžících a jednoho náhradníka na soutěž EuroSkills 2008, která se konala v září v Rotterdamu. Více než čtyřicet tisíc návštěvníků mělo možnost živě spatřit dovednostní soutěže v akci a současně se i zúčastnit různých interaktivních ukázek a názorných předvedení. Událost EuroSkills je založena na konceptu vidím, provádím a informuji. Celkem se soutěží zúčastnilo více než 415 soutěžících a soutěžilo se ve 49 profesích. Členové české výpravy soutěžili například v oborech Instalatér, Elektrikář, Mechanik chladicích zařízení, Truhlář, Malíř, Tesař, Klempíř, Zedník, Obkladač nebo Dopravní stavitelství.
Úspěchy mladých řemeslníků ze stavebních oborů: čtvrté místo získal instalatér Marek Kalinko ze Střední školy polytechnické Brno a čtvrté místo získal klempíř Petr Sadílek z týmu Stavba domku ze SOŠ a SOU Hradec Králové. Další čtvrté místo získal tým z Dopravního stavitelství, Václav Kabourek a Jan Vintr ze společnosti Eurovia Services, Stavby silnic a železnic.