Zpět na informační servis

Brick Award 2020: Výsledky celosvětové architektonické soutěže byly vyhlášeny

15. října 2020
Text redakce

Architekti z celého světa se zúčastnili soutěže Brick Award 2020, kterou pořádá společnost Wienerberger. V soutěži, jejíž hlavní podmínkou je využití cihelného zdiva jako materiálu, předvedli řadu inovativních projektů s použitím cihly. Přihlášených bylo 644 projektů celkem z 55 zemí. Vítězové ceny Brick Award 2020 zaujali porotu odvážnými a kreativními architektonickými koncepty pro udržitelné a perspektivní stavby. Slavnostní předávání cen se poprvé v historii soutěže uskutečnilo online.

„Architektura má důležitou zprostředkovatelskou úlohu při propojování lidí s budovami a stavbami v prostředí. Zejména v městských oblastech je potřeba přicházet s inovativními přístupy, které vytvářejí atraktivní obytné a pracovní prostory a prostředí," uvádí Heimo Scheuch, CEO společnosti Wienerberger AG. Architektura musí neustále objevovat práci s novými tvary, materiály a novými koncepty použití. Kromě estetického záměru musí být také splněny přísné technické předpisy a stále náročnější kvalitativní požadavky. Otázky udržitelnosti, jakými jsou energeticky efektivní budovy a recyklovatelnost, jsou stejně nezbytné, jako jsou v současnosti již samozřejmé. Podstatným aspektem architektury, na který je třeba pamatovat, je také dostupnost bydlení.
 
"Soutěž Brick Award poskytuje v mezinárodním měřítku architektům příležitost předvést své nejnovější kreativní projekty s inovativním využitím cihly jako materiálu. Cílem soutěže je inspirovat architekty i veřejnost, sdílet nové koncepty designu a zkoumat nové způsoby stavění. Brick Award 2020 je již devátým úspěšným ročníkem, který společnost Wienerberger připravila. Tohoto ročníku se navíc zúčastnil rekordní počet projektů," doplňuje Heimo Scheuch.
 
Ceny se udělovaly v těchto 5 kategoriích:
 
• Příjemný domov (rodinné domy) – 11 nominací
• Společné bydlení (bytové domy) – 10 nominací
• Společná práce (administrativní a průmyslové stavby) – 9 nominací
• Sdílené společenské / veřejné prostory – 11 nominací
• Inovace / novátorské projekty – 9 nominací
 
Složení mezinárodně uznávané poroty:
 
• Helena Glantz, Urban Design (Švédsko)
• Toni Gironès Saderra, Estudi d'Arquitectura Toni Gironès (Španělsko)
• Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slovinsko)
• Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dánsko)
• Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Velká Británie).
 
Vítěz hlavní ceny, kategorie Sdílené společenské / veřejné prostory:
 
V centru města Katowice se nachází magická temná budova, která v sobě zcela zřetelně nese „DNA“ slezské hornické minulosti a zároveň příslib budoucnosti. Namísto demolice této stavby, která kdysi sloužila např. jako rodinná továrna na výrobu žárovek, se město rozhodlo dát budově druhou šanci. Architekti použili tmavé otevřené cihly, které opticky zvětšují celou stavbu. Tyto cihly vypálené v posledních evropských pecích na uhlí se vyznačují tmavým slinováním a odstupňováním barev, což je vidět napříč celou budovou. Za velkolepou cihlovou fasádou vznikly nové prostory a objekt univerzity. Projekt je působivou ukázkou toho, jak může být revitalizace citlivá: budova v centru města je inovativní, avšak zapadá do okolní zástavby a historie Katowic, a zároveň slouží k novému účelu – je dokonalou kulisou pro nadějné mladé filmaře.
 
001
 
Vítěz speciální ceny, kategorie Příjemný domov (rodinné domy):
 
V kategorii Příjemný domov byl speciální cenou oceněn projekt Can Jaime I n'Isabelle od TEd´A arquitectes ve Španělsku. Rodinný dům postavený v mírném svahu se nachází na izolovaném místě na Malorce. Má čtvercový půdorys, architekt však s geometrií prostoru pracuje velmi volnomyšlenkářsky a přitom inteligentně, bez zbytečného dogmatismu. V exteriéru masivní stavba ve svém vnitřku odhaluje množství různých prostorů, arkád, verand, cestiček, bujnou vegetaci a až čtyři nádvoří. Dům je zřetelně oddělen od vnějšího prostředí, ale díky zelené střeše se přirozeně začlenil do krajiny jako příjemná obytná oáza. Stěny ve vnitrobloku jsou z cihel, v interiéru dominuje bílá barva a v exteriéru načervenalé a zemité tóny.
 
002
 
Vítěz kategorie Společné bydlení (bytové domy):
 
Tento udržitelný dům byl navržen jako prototyp dostupného bydlení, jehož moderní a efektivní architektura je šitá na míru místním potřebám ve Rwandě. Tým studentů z MIT, pod vedením profesora Rafiho Segala, postavil s pomocí obyvatel obce Mageragere za tři týdny cenově dostupný dům. Ten je stylovou a zároveň ekologickou odpovědí na místní situaci v bydlení s ohledem na nelehké podmínky této africké země, kde pouze 26 % obyvatelstva žije ve městech. Budovy lze kombinovat v párech a rozložit různými způsoby, aby vytvořily různé tvary.
 
003
 
Vítěz kategorie Příjemný domov (rodinné domy):
 
Malé třípodlažní studio bylo postavené pro známou mexickou fotografku Gracielu Iturbide na malém pozemku 7 x 14 metrů ve čtvrti Niño Jesús v Mexico City. V lokalitě, kde domy mají obvykle jen jedno nebo dvě patra, tvoří dům tři na sebe navrstvené pokoje o velikosti 28 m2. Ze severní a jižní strany jej lemuje útulné patio. Všechny pokoje mají přístup na vnitřní dvůr. Dům je postaven z červeno-hnědých, ručně vyráběných cihel, které pocházejí z výrobny asi 150 kilometrů od hlavního města. Díky struktuře fasády vyniká hra světla a stínů, která se mění podle pozice slunce na obloze. Studio je tím chráněno od okolí, aniž by ztratilo kontakt s okolním světem.
 
004
 
Vítěz kategorie Společná práce (administrativní a průmyslové stavby)
 
Porota označila projekt městského archivu za koncepčně jasný a přesný. Architekti bravurně vyřešili dilema, jak ochránit cenné dokumenty od vnějších vlivů a zároveň je zpřístupnit veřejnosti. Výsledkem je impozantní budova ve tvaru L, která svým tvarem připomíná obrovskou knihovnu. Otevřené přízemí slouží jako veřejný archiv, kde se lze seznámit s historií města. Oproti tomu uzavřená fasáda horních pater obklopuje skladovací prostory archivu.
 
005
 
Vítěz kategorie Inovace / novátorské projekty:
 
Porota ocenila tento projekt jako vítěze kategorie Inovace / novátorské projekty, protože právě o takových projektech tato kategorie je. Nová knihovna grandiózně vyplnila původně neatraktivní úzký pás volného pozemku mezi existující školou, farmou a trafostanicí. Architekti vymysleli budovu s atraktivní pochozí střechou, která připomíná jemné vlnobití, které se elegantně vynořuje z povrchu země. Tradiční stavební materiál, cihla, se v projektu použila nekonvenčním způsobem a plní funkci střechy, jejíž tvar byl vymodelovaný pomocí sofistikovaného počítačového softwaru.
 
006