Zpět na materiály, výrobky, technologie

Protihluková ochrana střešních zařízení

27. září 2018
PR článek

Většina odborné i laické veřejnosti má protihluková opatření v podobě protihlukových stěn spojena hlavně s prostředím dopravní infrastruktury, a to ať už v okolí silnic a dálnic, nebo v blízkosti železničních tratí.


Negativní účinky hluku je však třeba minimalizovat i v zastavěné oblasti, nejen v souvislosti s dopravou. Je také nutné myslet na odhlučnění zařízení pracovních jednotek – například klimatizací, které jsou umístěny na střechách průmyslových či administrativních komplexů.

Vlastnosti protihlukových panelů

Z tohoto důvodu jsou na použité protihlukové panely kladeny specifické nároky – a právě v takových případech jsou ideálním řešením protihlukové panely z hliníku. Tento typ panelů je používán hlavně kvůli výborným akustickým vlastnostem (kategorie A5/B3), nízké hmotnosti (17 kg/m2) a v neposlední řadě také pro snadnou manipulaci s nimi a pro jejich jednoduchou instalaci, ideálně do ocelových stojek HEA/B 160–180. Více informací o jednotlivých typech panelů získáte na našich stránkách www.inprokom.cz.

Hodí se na každou střechu?

Panely z hliníku se také dokážou přizpůsobit designu stavby díky prakticky neomezené možnosti použití barev (podle škály RAL), a tak uspokojí i náročné architektonické požadavky. Vzhledem k vysoké životnosti panelů (minimálně třicet let) a snadné údržbě nemusí majitel počítat s dalšími náklady po jejich instalaci. Panely lze také ve výrobě nebo i na místě montáže upravit na základě specifických požadavků výstupů vzduchotechniky. Podle typu projektu mohou obsahovat protihlukové stěny i únikové dveře, většinou řešená jako samostatná dveřní křídla. Vzhledem k těmto uvedeným vlastnostem jsou protihlukové stěny z hliníku pro střešní projekty jasnou volbou.

Reference
Panely z hliníku výrobce BUD MASZ (pro které máme obchodní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku) jsou realizovány v Praze – v rámci projektu Waltrovka, na objektech Aviatica, Dynamica a Mechanica 1 a 2 (zdroj: fotografie Penta Real Estate – Rezidence Waltrovka) a dále v projektech FIVE a Churchill.
 
text Ing. Ivana Hrazdilová, Bc. Petr Hrazdil