Zpět na osobnosti, rozhovory

Od Rudolfina k Ještědu - přes Letnou

18. února 2011
Petr Zázvorka

Unikáty sbírek Národního technického muzea v Praze (NTM) patří již více než jedno století k ?rodinnému stříbru? hlavního města. Od roku 2006 však byla jeho funkcionalistická budova na Letné od profesora Milana Babušky z let 1938-1941 pro rekonstrukci uzavřena a termín jejího dokončení byl odkládán. Rozhovor redakce s novým generálním ředitelem NTM Bc. Karlem Ksandrem přináší aktuální informace týkající se provozu muzea i perspektivy jeho dalšího rozvoje.

Autor:


Pracoval téměř třicet let jako redaktor a posléze vedoucí tiskového odboru firem Vodní stavby Praha a Zakládání staveb. Od vzniku časopisu Stavebnictví je členem jeho redakce, kde mimo jiné vede rubriku Osobnosti stavitelství. Svůj dlouhodobý zájem o historii stavebního odvětví promítl do stejnojmenné knihy vydané v roce 2016.

Můžete sdělit, kdy dojde k zahájení provozu muzea pro veřejnost?
Stanovení termínu zpřístupnění sbírek, jejichž součástí je i expozice architektury, stavitelství a designu, která nese pracovní název Od Rudolfina k Ještědu, bylo jedním z prvních opatření po mém nástupu do funkce v prosinci minulého roku. Muzeum se pro veřejnost otevírá 16. února 2011, tedy den po té, kdy si připomínáme 180. výročí narození architekta a mecenáše Josefa Hlávky.

Znamená to konec rekonstrukce muzea?
Přes řadu peripetií se v současnosti konečně Národní technické muzeum dostává do situace, kdy celá budova bude fakticky dokončena tak, jak byla původně zamýšlena a kdy bude sloužit pouze muzejním účelům. To se týká i budoucí možné dislokace takzvaného východního areálu na dosud replica breitling nezastavěném pozemku, v těsné blízkosti muzea. V současné době se pro veřejnost otevírá pět nových expozic. Jednou z nich je i expozice architektury, stavitelství a designu. Tato expozice je zcela nová. Nachází se v třetím patře budovy, v prostorách, kde byly dosud umístěny jiné instituce.

Expozice stavitelství a architektury
Expozice stavitelství a architektury