Zpět na materiály, výrobky, technologie

MELTEM – dodatečná instalace v zánovní dřevostavbě

Řízené větrání s rekuperací se stává standardem u nízkoenergetických i pasivních novostaveb. Důvodů je několik a zdaleka se nejedná jen o energetickou úsporu. Na prvním místě je to odvětrání škodlivin i CO2, následuje optimalizace vlhkosti a samozřejmě snížení nákladů na vytápění.


Problematika větrání je bohužel dlouhá léta podceňována a bylo realizováno mnoho vzduchotěsných staveb, které se potýkají s následky vysoké vlhkosti. Kvalitu vzduchu obyvatelé domů tolik neřeší, ta není „vidět“, ale problém s vlhkostí je všudypřítomný. Na začátku jsou to orosená okna, po několika měsících šedá zákoutí s plísněmi.

Rekuperační větrací jednotky M-WRG-II společnosti MELTEM splňují všechna kritéria pro účinný boj s vlhkostí a škodlivinami. Jako lokální/decentrální jednotky je lze jednoduše instalovat dodatečně bez velkých stavebních úprav. Výkon jednotek 10–100 m3/hod. zajistí dostatečnou výměnu vzduchu a tím optimalizují hladinu vhkosti i CO2.

Praktické zkušenosti s optimalizací vlhkosti a CO2

O tom, že provoz lokální/semicentrální rekuperační jednotky M-WRG-II výrazně redukuje koncentraci vlhkosti a CO2, se přesvědčili majitelé zánovní vzduchotěsné dřevostavby nedaleko Brna. Několik měsíců po nastěhování je trápila vysoká vlhkost ve formě orosených oken. Tato skutečnost přiměla majitele domu k měření kvality vnitřního klimatu, při které se zjistila dlouhodobě zvýšená vlhkost a koncentrace CO2. Po konzultaci s dodavatelem dřevostavby došlo na jediné možné řešení – řízené větrání s rekuperací. Díky členství dovaveteské firmy v ADMD a partnerství společnosti MELTEM v této asociaci vznikl koncept větrání. Návrh zohlednil objem vzduchu a počet osob v jednotlivých místnostech. Byly navrženy dvě větrací jednotky s rekuperací M-MRG-II P o výkonu 10–100 m3/hod. První jednotka je instalovaná v přízemí, jako lokální, v obytné kuchyni. Druhá jednotka v patře, v koupelně, jako semicentrální a přivádí pomocí přiznaného spiro-potrubního rozvodu čerstvý vzduch do dětských pokojů a ložnice. Dodatečnou instalaci nuceného větrání s rekuperací si majitelé pochvalují. S odstupem času si uvědomují, že při výběru technologií do svého domu téma výměny vzduchu podcenili.

Díky vysoké flexibilitě systému MELTEM je možné jednotky instalovat několika způsoby. Lokální rekuperační jednotky společnosti MELTEM jsou lídrem na německém trhu a postupně si budují dobré jméno po celé Evropě. Objevte jejich bezchybnou funk­čnost, unikátní provedení i dokonalé vlastnosti.

Bezplatné poradenství i návrhy řešení pro váš dům nebo byt vám připraví zkušení ­odborníci.

Obchodní oddělení pro ČR a Slovensko, Dušan Hanzík, d.hanzik@meltem.com, +420 606 603 073