Zpět na stavby

IBF ve znamení (nejen) energetických úspor

12. května 2009
redakce

V sobotu 25. dubna 2009 skončily Stavební veletrhy Brno, jejichž součástí byl 14. Mezinárodní stavební veletrh (IBF).

Autor:Hlavním tématem stavebního veletrhu bylo energeticky úsporné stavění, jemuž odpovídal podle výsledků průzkumu zájem návštěvníků, kteří přišli ze 44 % pro informace o novinkách a nabídce těchto služeb a odcházeli v sedmdesáti případech ze sta spokojeni.

Právě na veletrhu byl nastartován unikátní dotační program Zelená úsporám určený na podporu obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor v domácnostech. ?Zelená úsporám je největší ekologický dotační program v historii České republiky,? oznámil ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík na tiskové konferenci, která se původně měla konat (22. 4. právě v Den Země) nejprve v 9 hodin, později byla přesunuta na 10 hodin, aby byla zahájena v 9.30 vzhledem k ministrovu odletu do Itálie (který byl později zdržen kvůli prasklému sklu vládního speciálu). Veřejnost projevila o tento program nebývalý zájem. Program je zaměřen na podporu instalací pro vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie, ale také podporu investic do energetických úspor při rekonstrukcích a v novostavbách.

Pro zájemce fungovala na veletrhu nezávislá poradenská centra, kde byli k dispozici specialisté, poskytující informace týkající se zmiňovaného programu. O vhodnosti kombinace různých stavebních materiálů například informovalo Stavební poradenské centrum, které pořádaly organizace ČKAIT, SPS v ČR a VUT Brno. Informace o dotačním programu byla bezesporu nejpozitivnější veletržní zprávou, která provázela i další setkání odborníků v rámci pestrého doprovodného programu.

Poměrně pesimisticky naopak vyzněla zpráva, kterou sdělilo Ministerstvo financí ČR starostům a primátorům měst a obcí, kteří se zde sešli na konferenci: ve svém rozpočtu mají počítat s nejméně desetiprocentním snížením objemu proti minulému roku. To je způsobeno pokračujícím propadem českého hospodářství.

Obavou, že světlo, tušené na konci tunelu, by mohly být ve skutečnosti reflektory protijedoucího vlaku, parafrázoval na tiskové konferenci SPS v ČR jeho prezident Václav Matyáš při charakterizování současného stavu prognóz o konci hospodářského poklesu: ?Jediné, co naprosto jistě víme o jeho konci, je skutečnost, že nevíme nic,? řekl.

Profesor Jan Švejnar na brněnských veletrzích
¤ Profesor Jan Švejnar na brněnských veletrzích

Zajímavé bylo setkání profesora Jana Švejnara s podnikateli ve stavebnictví, týkající se opět problému recese světové ekonomiky. ?Regrese ekonomiky se může změnit v depresi, podobnou hospodářské krizi 30. let minulého století, pokud se hlavní hráči světového hospodářství, kterými jsou USA, Evropská unie, Čína, Rusko, Japonsko a také Indie, nedohodnou na souhře, jak krizi urychleně ukončit,? prohlásil Jan Švejnar. Možnost prvních pozitivních zpráv o jejím konci vidí americký profesor v příštím roce, Evropa by měla pocítit změny k lepšímu s půlročním zpožděním. Období, které nastane v nejbližší době, je především obdobím šetření, dopady na ?průměrného občana? budou poměrně tvrdé.

Nejlepší stavby Jihomoravského kraje za rok 2008 byly slavnostně vyhlášeny rovněž 22. dubna. Do soutěže, pořádané Jihomoravským stavebním společenstvím, byly tentokrát přihlášeny čtyři desítky staveb, soutěžících v osmi kategoriích. Ve svých kategoriích zvítězily stavby: AVRIO- POINT - Administrativní budova (stavby občanské vybavenosti); Rezidence ANENSKÉ TERASY (bytové stavby); Lakovna a tryskač DPmB a.s. (průmyslové stavby a technologické stavby); Rekonstrukce a výstavba vodohospodářské struktury v povodí řeky Dyje - Část D a zvýšení kapacity úpravy vody v Lednici na Moravě a propojení skupinových vodovodů (dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby); Gymnázium Kpt. Jaroše - přístavba tělocvičny (rekonstrukce staveb a objektů); Rybník Troskotovický dolní - odbahnění a oprava přelivu (ekologické stavby). Hlavním mediálním partnerem soutěže byl časopis Stavebnictví, který rovněž udělil cenu - stavbě Rekonstrukce a dostavba Přírodovědecké fakulty MU.