Zpět na osobnosti, rozhovory

Byli jsme stoprocentními fandy Slavie

5. června 2008
Ing. Hana Dušková

Nic nabubřelého, velkorysého, ale komfort, pohodlí a maximální kontakt s hrací plochou. Ing. arch. Martin Kotík a jeho ateliér OMICRON-K hledali při návrhu stadionu pro fotbalovou Slavii inspiraci především v Anglii.


Jak jste se s vaším ateliérem připravovali na projekt stadionu v Edenu? Měli jste s navrhováním obdobné stavby zkušenosti?
V roce 2000 přišli do ateliéru tehdejší ředitel fotbalového klubu Slavia Vladimír Leška a významný činovník Slavie kameraman Miroslav Ondříček. Účel návštěvy byl velmi prozaický: potřebujeme zrealizovat nový fotbalový stadion Slavie v Edenu, tradičním místě prvoligového klubu. Neznám žádného architekta, který by na takovou výzvu odpověděl: bohužel máme hodně práce, přijďte za rok. Moje odpověď byla stručná a jasná: no problem. Toto byla v celém procesu bohužel první a také poslední jednoduchá odpověď na řešení tisíců maličkostí i zásadních rozhodnutí projektu. Fotbalový klub Slavia se pokoušel do té doby skoro deset let zahájit přípravu nového stadionu, je to takový evergreen celého fotbalového mužstva Slavie. Bylo vypsáno několik soutěží, zpracovávaly se různé studie, ale tím to také vše skončilo. Já sám a ani nikdo z mých kolegů z atelieru neměl s navrhováním obdobné stavby žádné zkušenosti. Za posledních čtyřicet let v České republice nebyl postaven žádný nový moderní fotbalový stadion. Museli jsme dohromady se Slavií vymyslet program, nastudovat předpisy UEFA a sám jsem začal chodit na fotbal, abych nasál atmosféru.

Kde jste čerpali inspiraci?
Nastudovali jsme desítky zahraničních stadionů a v průběhu projektování jsme viděli desítky dobrých i špatných příkladů z nově postavených fotbalových stadionů v Evropě. Například Ajax Amsterdam, stadiony v Portu a v Lisabonu, Basilej, několik německých stadionů. Největší dojem v nás zanechaly a tím i inspirací pro nás byly stadiony v Anglii. Jednoduché schéma, sevřené ochozy, skoro intimní kontakt s hrací plochou, bez drátěných plotů a bez zbytečných pozlátek. Na druhé straně maximální komfort pro hráče s vynikajícím technickým zázemím.

FC Arsenal Emirates Stadium

FC Arsenal Emirates Stadium

FC Arsenal Emirates Stadium

FC Arsenal Emirates Stadium

Inspirací pro tvorbu návrhu Stadionu Eden SK Slavia Praha byly také zahraniční stavby. Na fotografiích je vidět nový stadion FC Arsenal Emirates Stadium.

Jak jste přistupovali k vlastnímu architektonickému řešení?
V našem návrhu jsme se pokusili čerpat právě z těchto zahraničních zkušeností. Snažili jsme se navrhnout velice komorní, sevřený stadion, který bude vytvářet intimní atmosféru. Architektonicky zajímavá je především střecha prstenec nad celým diváckým sektorem, který je navržen bez jediného sloupu, má zajímavý tvar leteckého křídla. Věřím tomu, že to bude atraktivní element v  pražském panoramatu. Dřevěné pojetí původního stadionu jsme se snažili připomenout typem podhledu celé střechy, řešeným obkladem z cedrového dřeva. Stadion nemá žádnou atletickou dráhu, má minimální vzdálenosti mezi hřištěm a diváky. Doufám, že takto bude pro diváky výrazně zajímavější. Jeden z hlavních motivů architektonického pojetí stadionu bylo, aby byl přehledný a jednoduchý. Proto jsme návrh řešili jednoduchými vstupy a výstupy ze stadionu s krytým koridorem kolem celého stadionu, takže i v zimě může o přestávce divák vyjít mimo hlediště do krytého prostoru s občerstvením, WC a ostatními službami a servisy a může volně procházet, aniž by překonával bariéry. Do budoucna se také předpokládá vybudování železniční zastávky, která bude přímo napojena na sektor hostů. Říká se, že prostředí určitým způsobem člověka kultivuje, doufám, že podobně bude na sportovní fanoušky působit i stadion v Edenu, že si ho budou o něco více vážit a nebudou se tam chovat vandalsky, jako tomu je na jiných stadionech.

Jaké si odnášíte zkušenosti, vyskytly se v  průběhu vaší práce nějaké překážky?
Práce na návrhu provázely některé problémy, především komunikace s městskou částí Prahy 10, která dávala jednoznačně přednost Bohemians, dohady ohledně koeficientů stanovených v územním plánu, neodpovídajících realitě, nebo nejasnosti ohledně pozemků, způsobu financování, atd. Toto všechno se muselo řešit primárně. K celému projektu, i když byl smluvně garantován, jsme v atelieru přistupovali tak, že každý z nás musí být stoprocentním fandou Slavie a neexistuje jiné řešení, než projekt dotáhnout do realizace. V průběhu návrhové fáze došlo k několika úpravám, které spočívaly většinou v určité ekonomizaci projektu, zmenšení komerčních ploch a v lepším využití stávajících komerčních ploch, ve výměně části bytů za větší ubytovací zařízení apod. Přestože majitel v roce 2000 předpokládal jenom patnáct až šestnáct tisíc diváků, tak se plocha vlastního stadionu naštěstí nezměnila a v konečné podobě má 20 800 sedadel. I když je z vizualizací zřejmé, že se postavený fotbalový stadion od původního výrazu liší, ve svém konceptu se zásadně nezměnil a jsem přesvědčen, že bude velmi dobře sloužit jak divákům, tak i hráčům. Doufám, že než začne pravidelný režim stadionu, zbude dostatek času, aby byly některé chyby, jak z naší strany, tak i chyby vyplývající z kvality stavebních prací, odstraněny a že fotbalový stadion v Edenu bude hodnocen jako nejmodernější a nejkvalitnější fotbalový stadion v České republice.

Stadion SK Slavia Praha po dokončení.
Stadion SK Slavia Praha po dokončení. Pohled na severní a východní tribunu.


Stadion pražské Slavie - pohled z plochy


Stadion pražské Slavie - pohled z tribuny 

Multifunkční fotbalový areál SK Slavia Praha, základní údaje o stavbě

Funkce stavby
Multifunkční fotbalový stadion, využívaný i pro kulturní a společenské účely.

Popis stavby
Multifunkční centrum se skládá z hrací plochy, hlediště, hotelové a administrativní části, zázemí SK Slavia Praha, komerčních prostor (nájemní prodejní jednotky) a technického zázemí. Součástí areálu je také vnitřní parkoviště a konferenční centrum. V komerčních prostorách bude možné zřídit obchody a další prodejní místa.

Konstrukční řešení
Stavba je založena na železobetonových pilotách a je kombinací monolitické a prefabrikované konstrukce. Nese střechu z oceli, která kryje prostory pro diváky. Příčky jsou vyzděny z Liaporu (zvuková neprůzvučnost), keramických příčkových cihel Porotherm nebo sádrokartonu. Konstrukce zastřešení stadionu je z  oceli, střešní krytina z PVC fólie. Spodní podbití je z cedrového dřeva.

Technické údaje o stavbě

Kapacita stadionu: 20 800 sedících diváků celkem. Z toho: Klubové patro, celkem 666 míst 45 VIP boxů, celkem 450 míst Invalidé: 42 míst (+ 42 míst pro doprovod)
Hrací plocha: 105×68 m, vyhřívaný trávník
Osvětlení: 1400 luxů, 148 osvětlovacích těles umístěných ve střeše
Počet podlaží: 6 (suterén, přízemí + 4 nadzemní podlaží)

Specifika stavby
Parametry nového stadionu splňují požadavky ČMFS a fotbalových federací FIFA a UEFA.

Základní údaje o stavbě
Název stavby:
Multifunkční fotbalový areál SK Slavia Praha
Místo: Praha 10, roh ulic Vladivostocká a U Slavie
Charakteristika: Novostavba na pozemku historicky původního stadionu
Investor: E SIDE Property Ltd.
Architekt: OMICRON-K, architektonický ateliér, Ing. arch. Martin Kotík
Generální projektant: OMICRON-K, architektonický ateliér, Ing. arch. Martin Kotík
Generální dodavatel: HOCHTIEF CZ a.s.
Realizace: 09/2006–05/2008
Náklady na realizaci: cca 1 mld. Kč

Stadion FK Slavia Praha. Podélný řez. Studie z roku 2007
Stadion FK Slavia Praha. Podélný řez. Studie z roku 2007

Půdorys stadionu. Studie z roku 2004.
Půdorys stadionu. Studie z roku 2004.

Půdorys stadionu. Studie z roku 2007.
Půdorys stadionu. Studie z roku 2007.

Východní pohled. Studie z roku 2004
Východní pohled. Studie z roku 2004.

Východní pohled. Studie z roku 2007.
Východní pohled. Studie z roku 2007.

Letecký pohled na stavbu stadionu. Studie z roku 2004.
Letecký pohled na stavbu stadionu. Studie z roku 2004.

Situace
Situace

Pohled na fasádu budovy stadionu. Studie z roku 2003.
Pohled na fasádu budovy stadionu. Studie z roku 2003.

Pohled na fasádu budovy stadionu. Studie z roku 2007.
Pohled na fasádu budovy stadionu. Studie z roku 2007.

Stadion FK Slavia Praha. Fasáda budovy po dokončení.
Stadion FK Slavia Praha. Fasáda budovy po dokončení.