Zpět na informační servis

STK na auto máte. Váš dům kontrolu nepotřebuje?

6. února 2015
Text redakce

Přijďte se zeptat servisních techniků Dřevařského ústavu na veletrh Dřevostavby, 11.-14.2.2015, jak může váš dům získat ?STK?. Pro stavitele a majitele dřevostaveb přichází Dřevařský ústav s novou službou, certifikátem KVALITNÍ STAVBA - nezávislou kontrolou kvality výstavby vašeho domu.

Napadlo vás už někdy, proč i nové auto potřebuje technickou kontrolu? Každý automobil před tím, než smí být uveden na trh, prochází přísnou kontrolou. A to přesto, že je vyroben podle přesných pracovních postupů a norem a jsou v něm použity nejlepší materiály i technologie. Stejně jako váš dům. Jedna z největších investic vašeho života, váš nový dům, obdobnou kontrolu nepotřebuje?
Určitě potřebuje.

Stejně, jako se hodnotí technický stav vozidla podle přesně daných postupů a musí splnit požadovaná kritéria, tak se podle nové metodiky Dřevařského ústavu (VVÚD), nezávislé certifikační instituce, prověří kvalita výstavby vašeho domu, chaty nebo chalupy. Tím se předejde složitým a často neřešitelným problémům při bydlení. Chybu, kterou lze snadno odhalit při výstavbě, nelze mnohdy po dokončení domu ani opravit.

STK na dům
Odborníci z Dřevařského ústavu nabízí stejný servis i vaší novostavbě nebo rekonstrukci domu, pokud stavíte formou dřevostavby.

V nové službě nehledejte náhradu stavebního dozoru, zde se jedná o specializovanou analýzu včetně navrženého řešení. Zjednodušeně řečeno - stavební dozor dohlédne na to, aby to, co je v projektu, bylo kvalitně provedeno. Kontrola Dřevařského ústavu spočívá především v ověření, že vše také funguje tak, jak má. Dům nemá skryté vady v izolaci, vysokou vlhkost materiálů a mnoho dalších parametrů. Pracovníci Dřevařského ústavu, kteří se zabývají certifikací produktů a systémů, analýzou, ochranou dřeva a diagnostikou dřevostaveb s tradicí již od roku 1951, připravili metodiku pro nezávislou, odbornou technickou a projektovou kontrolu vašeho domu.

Jsou to vaši servisní technici ve stanici STK. Pomohou vám dohlédnout na to, aby váš dům neměl ?vrozené vady?.

Čas na kontrolu
Stejně jako u nových aut, také technici Dřevařského ústavu musí nahlédnout domu pod kapotu mnohem dříve, než jej začnete používat.

Ideální doba, kdy byste se měli zajímat o spolupráci, je v projektové fázi domu, nejpozději ve fázi rozestavěné hrubé stavby a po dokončení vzduchotěsných vrstev.

Certifikát KVALITNÍ STAVBA
?Motivací pro zavedení této nové služby pod názvem Certifikát Kvalitní stavba je pomoci se zvýšením kvality výstavby dřevostaveb a podpořit spolehlivé stavitele. Také proto jsou cenové i časové podmínky nastaveny tak, aby každý investor i dodavatel měl možnost využít naší metodiku pro kontrolu domu?, říká Ing. Jitka Beránková, Ph.D., pověřená řízením Dřevařského ústavu v Praze, a dodává: ?Každý dům projde nezávislou profesionální kontrolou, a pokud dojde ke zjištění nedostatků, jsou navrženy další postupy nebo konkrétní kroky pro nápravu.?

Jak získat kontrolu výstavby vašeho domu najdete na webu Dřevařského ústavu www.drevarskyustav.cz.

Službu budou technici Dřevařského ústavu představovat i na stánku č. 12 ve Střední hale veletrhu Dřevostavby 2015 v termínu 11.-14.2., Výstaviště Holešovice, Praha. Přijďte se zeptat na podrobnosti a zjistit, co pro vás tato nová služba může znamenat! V pátek 13.2. od 11 hod. poběží také přednáškový blok Poradenského centra dřevostaveb, kde se můžete dozvědět více informací o problematice kvalitní výstavby domů.

Více informací o veletrhu na www.drevostavby.eu, o přednáškovém bloku na www.drevostavby.eu/program.html.