Zpět na předpisy

Rozměry schodišťových stupňů a jejich odchylky

16. května 2018
Ing. Linda Veselá, Ph.D.

Minimální požadavky na navrhované rozměry schodišťových stupňů jsou v českých technických normách nastaveny velmi nízké v porovnání se zahraničními normami a v porovnání s požadavky na bezpečnost pohybu po schodišti. Může to být dáno tím, že v zahraničí byly publikovány výzkumy zabývající se bezpečností pohybu po schodišti, které poukazují na to, že schodišťová ramena se širšími (a nižšími) stupni představují menší riziko pádu.

Autor:


Absolventka Fakulty stavební ČVUT v Praze. Na této fakultě působí jako odborná asistentka na katedře technologie staveb se zaměřením na kvalitu prováděných prací. Pracuje ve firmě Metrostav a.s. v úseku výrobně-technického ředitele jako přípravářka. Zaměřuje se na geometrickou přesnost staveb.

Popis problému

V České republice jsou požadavky na geometrii schodišťových stupňů stanoveny v následujících dokumentech:
■ vyhláška MMR č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, ve znění pozdějších předpisů;
■ nařízení č. 10/2016 Sb. hl. m. Prahy, kterým se stanovují obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby v hlavním městě Praze (pražské stavební předpisy);
■ ČSN 73 4130 – Schodiště a šikmé rampy – Základní požadavky. ÚNMZ 2010.

V rámci těchto právních a technických norem jsou stanoveny požadavky na výšku a šířku schodišťových stupňů. Ani v jedné z těchto norem nejsou stanoveny požadavky na jejich skutečné provedení. Konkrétně se jedná o odchylky geometrické přesnosti, což je výrazná komplikace pro zhotovitele stavby. Stavebníci tuto skutečnost využívají ve svůj prospěch a odmítají dokončené schodiště převzít. Jako argument používají formulaci uvedenou ve výše zmíněných předpisech: Všechny schodišťové stupně na výstupní čáře v jednom schodišťovém rameni musí mít stejnou výšku a šířku a musí být vodorovné, beze sklonu v příčném či podélném směru. Na základě této formulace požadují, aby dokončené schodišťové stupně měly nulové odchylky geometrické přesnosti, což je technologicky neproveditelné. Situaci nevyjasňují ani technické normy ČSN, které geometrickou přesnost dokončených schodišťových stupňů neřeší. Cílem by měl být návrh úpravy požadavků na geometrii schodišťových stupňů tak, aby zohlednila technologické možnosti výroby této konstrukce a zároveň byla zachována co největší bezpečnost pohybu po schodišti.

Bezpečnost pohybu po schodišti

Rozměry schodišťových stupňů by měly být navrženy s ohledem na bezpečnost pohybu po schodišti. Důležité je tedy zvolit takové rozměry výšky a šířky, aby hrozilo co nejmenší riziko podklouznutí nebo zakopnutí. V České republice nebyla zveřejněna žádná studie týkající se bezpečnosti pohybu po schodišti, která by řešila riziko zranění vzhledem k rozměrům, variabilitě a povrchové úpravě schodišťových stupňů. V zahraničí, například ve Velké Británii, je tato problematika řešena podrobně na základě výzkumu. Výzkum se zaměřil především na to, jak šířka schodišťových stupňů ovlivní polohu chodidla na hraně schodu. S touto problematikou úzce souvisejí také odchylky rozměrů schodišťových stupňů (zvláště stupňů jdoucích za sebou). V rámci schodišťového ramene se budou vždy vyskytovat určité odchylky výšky a šířky schodišťových stupňů vyplývající z možností použité technologie výroby.

Rozdíly rozměrů mezi sousedními schodišťovými stupni mohou ovlivnit délku části chodidla, která přesahuje přes hranu schodu. Změna délky části chodidla, jež se bude pohybovat na hraně schodu, bude ovlivněna změnou výšky a šířky schodišťových stupňů jdoucích za sebou a bude mnohem významnější při sestupu po schodišťovém rameni v případě, že po stupni s větší šířkou bude ihned následovat stupeň s menší šířkou.Z pohledu bezpečnosti je tedy lepší navrhnout schodiště s větší šířkou schodišťových stupňů (hrozí menší riziko podklouznutí) a menší výškou schodišťových stupňů (hrozí menší riziko zakopnutí). Tato skutečnost je zohledněna v ČSN 73 4130 vzorcem, v němž je stanoven vztah mezi výškou a šířkou stupně i kategorizací objektů. V rámci výzkumu byl mimo jiné vytvořen algoritmus rizika pádu na schodišti, závislého na šířce stupně a četnosti využití schodiště. Z tab. 1 vyplývá, že například na schodišti, které má šířku schodišťových stupňů 250 mm a denně po něm projde cca sto lidí, hrozí riziko pádu každých 198 dní.

Požadavky platných českých a zahraničních technických norem

Mezi nejdůležitější parametry patří výška, šířka schodišťových stupňů a jejich odchylky. Pro porovnání byly uvažovány hodnoty požadované českými předpisy a zahraničními normami, konkrétně:
■ DIN 18065 – Gebäudetreppen – Begriffe, Messregeln, Hauptmaße;
■ BS 5395-1 – Stairs. Code of practice for the design of stairs with straight flights and winders.

Z tab. 2 je patrné, že požadavky českých předpisů a zahraničních norem se výrazně liší. České předpisy ve všech případech požadují menší rozměry šířky schodišťových stupňů, než uvádějí zahraniční normy. Požadované maximální výšky schodišťových stupňů jsou pouze doporučené a odchylky geometrické přesnosti nejsou stanoveny. Předností ČSN je, že stanovuje šířku stupnice.

Celý článek naleznete v archivu čísel 05/2021.