Zpět na materiály, výrobky, technologie

Renovace nevzhledné a poškozené fasády

Častou vadou na kráse bytových domů jsou vizuálně poškozené fasádní systémy, a to především u objektů zateplovaných kontaktním systémem ETICS v průběhu ­devadesátých let.


S poruchami fasádních systémů se setká­váme i u relativně mladých staveb. Vznik a množství řas či plísní na povrchu omítky souvisí nejen s materiály fasádního systému, ale i s lokalitou. Mikroorganismy potřebují k životu vlhkost a živiny, to znamená prachové částice. Velký vliv má proto např. proudění vzduchu, blízkost zeleně či vodní plochy, oslunění fasády, umístění objektu v terénu apod. Dva identické domy v rozdílných lokalitách budou proto vypadat po deseti letech každý jinak.

Revitalizace fasády při biotickém napadení
Vždy je vhodné nejprve provést analýzu pro­blému a zjistit, zda je poškození fasády pouze povrchové. Pokud ano, provede se čištění plochy tlakovou vodou, což lze i několikrát opakovat. Následně se na povrch fasády aplikuje přípravek Cemix 2835 FUNGICEM, který biologicky odstraní řasy, plísně, houby a jiné zárodky mikroorganismů. Zároveň má obrovskou schopnost pronikat do hloubky, což zvyšuje jeho účinnost. Po zaschnutí přípravku následuje aplikace fasádní barvy, nejlépe Cemix 2810 Silikonového fasádního nátěru s vlákny. Jedná se o silikonovou fasádní barvu s výbornou přilnavostí a soudržností. Její prémiová kvalita spočívá ve vyváženém poměru důležitých složek, tzn. silikonu, polymerní disperze a bioticky účinných ochranných látek v mikrokapslích, které jsou postupně uvolňovány. Barva vy­ztužená vlákny je pružná, dlouhodobě chrání povrch fasády a bez problémů ­zahladí mikrotrhliny. K tomu všemu zde navíc působí fotokatalytický efekt, který působením světla rozkládá chemické látky, bakterie, viry apod. Přítomnost silikonu podporuje paropropustnost barvy. Mimochodem, barvy s vyšším podílem silikonu se obvykle tónují do přírodních
odstínů.

Podle stavu podkladu je třeba zvážit použití penetrace před aplikací 2810 Silikonového fasádního nátěru s vlákny. Penetrace stabilizuje a zpevňuje povrch podkladu, sjednocuje jeho savost, která by mohla být v některých případech narušena. Penetraci je nutné nechat zaschnout vždy do druhého dne. Běžná renovace by se časově měla z pohledu realizátora vejít do jednoho týdne. Obecně se doporučuje provádět čištění fasádního systému v průběhu 5 až 10 let. Životnost správně provedené renovace se pohybuje kolem 15 let.

Na co dávat pozor?
Proces renovace fasád není technologicky nic složitého. Nejdůležitější je ale pečlivost, protože vynechání nějaké oblasti by mohlo přinést nové problémy. Je proto lepší provádět nátěry dvakrát. Někdy ale bývá napadení fasádního systému spojené s vysokou vlhkostí, která působí v místě velmi intenzivně. V tom případě je ale nutné zjistit příčinu a odstranit ji. Může se jednat například o poškozené parapety, atikové plechy, dešťové svody apod.

Jak na malé a velké trhliny?
Biotické napadení fasádního systému bývá často kombinováno s přítomností mikrotrhlin. V případě vlasových mikrotrhlin problém skutečně vyřeší 2810 Silikonový fasádní nátěr s vlákny. U větších trhlin však musíme sáhnout k jinému řešení. Nej­prve je nutné najít příčinu. Bez podrobného posouzení stavu fasádního systému nemá smysl přistupovat k čištění. Diagnostik provede odtrhovou zkoušku, případně sondu do systému a statik následně posoudí, jak dál postupovat. Nicméně, pokud není nutné provést zásadní renovaci fasády, která ale vykazuje větší trhliny, je k dispozici Cemix 2815 Elastický fasádní nátěr, který je schopen zacelit i trhliny velikosti několika milimetrů. Má vyšší podíl vláken, aditiv a plniv, které tento efekt umožní. Čištění fasády se provede stejným způsobem.