Zpět na informační servis

Prvok: První český dům z 3D tiskárny zakotvil v Praze

8. září 2020
Text redakce

PRVOK, to je název prvního domu v České republice, který byl vyroben pomocí 3D tiskárny. Váží třicet tun a dá se rozložit na několik částí. Sériová výroba by mohla začít, dle autorů, do tří až pěti let. Stavba momentálně plave na smíchovské náplavce a je přístupná návštěvníkům. Později chtějí majitelé dům pronajímat.

Betonová stavba se zvlněnou fasádou upoutá na první pohled prosklenými oválnými dveřmi a zelení na střeše i kolem vchodu. Ta má zachytávat dešťovou vodu.
Dům je rozložitelný, převozitelný, složitelný a ještě plující. Váží 30 tun a měří 13 metrů. Jeho tisk trval 32 hodin a na výrobu padlo 15 tun materiálu. Na Střelecký ostrov se dostal až z Českých Budějovic, kde byl vyroben.
 

Prvok je zajímavý zvenku i zevnitř. Kromě vytištěných betonových stěn se pyšní i unikátním interiérem. Moderní nábytek je dělaný na míru z kvalitních materiálů, dům je také nabitý chytrými technologiemi. Přes telefon můžete řídit celý systém domu.

Milovníky krásných věcí zaujmou detaily jako například poličky nad kuchyňskou linkou. Ty jsou totiž vyrobeny z šest tisíc let starého dubového dřeva z Moravy.

V koupelně je baterie z práškového titanu, která byla rovněž vytištěna na 3D tiskárně. Sprcha je recirkulační a šetří až 90 procent vody. Dokonce pozná, když se do sprchy vyčůráte a automaticky ji nerecykluje, ale rovnou pošle do odpadu. Odpadní voda z koupelny je využita k zalévání. Skleněná zástěna je vyrobena z recyklovaných střepů.

Ve středové částí se nachází masivní stůl z tropického dřeva. Všude je samozřejmě podlahové vytápění.

Tento dům byl podle autora drahý, protože je nabitý veškerým dostupným luxusem. Do budoucna by autoři rádi ustálili cenu na zhruba čtyři až pět milionů za kus.

Dům vytisklo robotické rameno, jímž protékal speciální materiál přímo na místo určení. Robot tiskl rychlostí 15 centimetrů za sekundu, což jsou 2 % možného výkonu, vyšší výkon limitovala rychlost dodávky směsi. Sám robot je přitom českou novinkou z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt. Tepelná izolace domu je zajištěna díky konstrukci stěn. Ty jsou dvojité, betononová skořápka je zvenku i v interiéru domu. Dutina mezi těmito stěnami je vyplněna tepelnou izolací.

Na konci srpna byl Prvok převezen na smíchovskou náplavku ke kobce č. 17.

Tam bude Prvok stát minimálně do konce září.

Více informací o projektuhttp://Prvokodburinky.cz