Zpět na materiály, výrobky, technologie

Projekt v Lewishamu nás důkladně prověřil

26. dubna 2023
PR článek

Společnost Besta Trade ze severomoravského Paskova spolupracovala jako subdodavatel na projektu výškové budovy v londýnské čtvrti Lewisham. Tuto zakázku, kterou zpracovávala pro společnost SIPRAL, vnímá jako jednu z nejnáročnějších, na níž se kdy podílela.


Celý projekt byl už od začátku výzvou, firma Besta Trade za celou dobu své existence nic složitějšího nevyráběla. Jejím úkolem bylo vyrobit obkladové kazety z hliníkového plechu o tloušťce 3 mm. Na jich výrobu bylo spotřebováno 154 tun hliníku a 19 000 m2 práškové barvy. Museli jsme dokonce koupit dva nové lisy a nástroje pro bezotlakové ohýbání v celkové hodnotě přes pět milionů korun, aby mohla být zakázka dokončena v požadovaném termínu.

Surovinová krize

Během plánování výroby se ale celým světem prohnalo několik krizí. Vzorkování začalo v prosinci 2020 a trvalo po dobu tří měsíců, během kterých jsme museli vyladit spoustu detailů. Tato velmi náročná část probíhala v době, kdy bylo fungování celé společnosti ovlivněno pandemii onemocnění covid-19. Na vše bylo nutné přiměřeně reagovat. S pandemií šla ruku v ruce surovinová krize doprovázená zpřetrhanými dodavatelskými řetězci. I přes pečlivé plánování nebylo možné téměř půl roku objednat materiál dopředu. Když jsme na začátku roku 2021 materiál konečně poptali, byla reakce dodavatelů vždy stejná: Materiál nemáme, nevíme, kdy bude. Nakonec se vždy materiál podařilo nakoupit, bohužel za ceny výrazně vyšší, než bývaly před krizí.

Výroba obkladových kazet probíhala od března 2021 do května 2022 a byla z počátku technologicky velmi náročná. Pro první dvě patra budovy jsme vyráběli 640 kusů kazet, které se téměř neopakovaly, každý kus byl jedinečný. Další patra budovy už se opakovaly, což znamenalo, že se výrobní časy výrazně zkracovaly. Vše se ke spokojenosti zákazníka podařilo dokončit včas i díky značnému nasazení všech našich pracovníků. Rádi bychom poděkovali i společnosti SIPRAL, že v nás vložila důvěru a měla odvahu se s námi do tohoto náročného úkolu pustit.

Další úspěchy minulého roku

Výše zmíněná zakázka z Velké Británie nebyla naší jedinou zahraniční spoluprací, na níž jsem se podíleli. Zajímavá i z hlediska velikosti byla zakázka pro společnost WIDEN, kde jsme pro nemocnici v Malmö ve Švédsku vyráběli 98 tun hliníkových a 192 tun pozinkovaných plechů. Celková plocha všech lakovaných dílů byla 29 400 m2.

 

Obr. 3 Hotová obálka budovy v Lewishamu
 

Plány do budoucna

Věříme, že díky bezproblémové spolupráci na projektu v Lewishamu jsme získali další zakázku od společnosti SIPRAL, a to opět v Londýně. Tentokrát se jedná o bytový dům WOOD WHARF, pro který bude potřeba vyrobit 174 tun 3mm hliníkového plechu a 191 tun 1,5mm pozinkovaného plechu. To znamená 21 571 m2 práškového lakování. Práci na projektu jsme zahájili v listopadu 2022 a plánované dokončení je stanoveno na duben 2024.

Nové výrobní prostory

Společnost Besta Trade sídlí na nové adrese v Paskově, kam se v prosinci 2021 přestěhovala do vhodnějších a větších prostor, které jí umožňují zdvojnásobit výrobní kapacitu. Výstavba nové haly započala v březnu 2021 a i při její výstavbě firma bojovala s nedostupností materiálů a termíny dodavatelů. Přitom ale sama nemohla přerušit výrobu, proto bylo vše velmi pečlivě naplánováno. I když naše výroba není nijak energeticky náročná, už při projektování nových prostor jsme mysleli na to, jak halu postavit, abychom dokázali efektivně hospodařit s energiemi, což se podařilo a ukázalo jako velmi prozíravé. Současná energetická krize firmu nijak nepostihla, po nastěhování se nám náklady na energie a vytápění naopak snížily.

V současnosti ve společnosti Besta Trade pracuje v jednosměnném provozu 44 zaměstnanců. Všichni jsou odborníci v dané technické profesi, kterých je na trhu málo. Snažíme si je proto udržet a zároveň motivovat k dalšímu odbornému růstu, protože jen stabilní tým zaručuje setrvale kvalitní produkci, což po nás zákazníci požadují. Firma Besta Trade je již od roku 2020 držitelem certifikátu Czech Stability Award, vydané společností Bisnode, ve stupni AAA. Certifikát ekonomické kondice potvrzuje spolehlivost, důvěryhodnost a minimální rizikovost spolupráce firmy pro její obchodní partnery. A to je poselství, které bychom rádi o sobě předávali dál i do budoucnosti.

Igor Čunčík
jednatel