Zpět na materiály, výrobky, technologie

Plastická fasáda místo masivního dřeva na obytné budově v historickém centru starého Frankfurtu

26. února 2020
PR článek

Trojrozměrné fasádní prvky StoDeco z minerálního granulátu Verolith, které na českém trhu nabízí společnost Sto, představují díky svým vlastnostem a nabídce sériových i na míru vyrobených dílů ideální cestu k dokonale provedeným fasádním profilům, šambránami, římsám, obloukům, bosážím a dalším dekorativním prvkům fasády.


Při obnově historické fasády nebo tvorbě moderních návrhů jsou prvky StoDeco ideální volbou

Prvky StoDeco se dají použít na všechny pevné podklady, na silně zateplené fasády i na předsazené odvětrávané fasády. Lze s nimi tvořit linie nebo ohniska pozornosti, výborně se hodí i pro návrhy říms, dekorativních šambrán nebo k navrhování celých povrchů. Nezáleží, zda je předmětem projektu historická fasáda, nebo moderní a originální design fasády.

Historicky přiměřené, ale ne historizující zacházení s tradiční architekturou starého centra německého velkoměsta na fasádě nového bytového domu

Architektonická kancelář Franken byla v roce 2011 pověřena návrhem obytné budovy s ateliéry ve Sachsenhausenu, historickém centru starého Frankfurtu. Vzhledem k tomu, že stávající skupina domů s jejich typickými fasádami s hrázděným zdivem nemohla být zachována, rozhodli se architekti zahrnout původní konstrukci s dřevěnými nosnými trámy do svého návrhu abstraktním způsobem. Pomocí digitálního algoritmu navrhli skicu fasády, která naznačuje umístění starých trámů. Tak vznikla plastická fasáda.

Při realizaci návrhu byl vzor, kopírující vzhled hrázděného domu, vyfrézován v masivních fasádních panelech StoDeco. Celkově bylo pro projekt "Kleiner Ritter" (Malý rytíř) vyrobeno 144 různých fasádních panelů. Výsledkem je historicky přiměřené, ale ne historizující zacházení s tradiční architekturou daného místa. „Konstrukce", plastická fasáda, je vidět pouze při zastínění a v závislosti na denní době a perspektivě.

Fasádní panely StoDeco na objektu "Kleiner Ritter" jsou vyrobeny z materiálu Verolith, který tvoří z více než 90 procent lehká přírodní látka vulkanického původu zvaná perlit, a který se pod tlakem lisuje do základního polotovaru. Výsledkem jsou lišty, panely a objekty, které mohou být navrženy přesně podle specifikace zákazníka. „Roztřesené“ linie u frankfurtského objektu Kleine Ritter jsou dobrým příkladem individuálních designových možností plastických fasádních prvků StoDeco.

Vyžádejte si zdarma vzorky StoDeco prvků z Verolithu

Stačí vaše rychlá registrace na www.sto.cz/fasády a společnost Sto vám zdarma zašle ukázku StoDeco prvků z minerálního granulátu Verolith.