Zpět na informační servis

Nová zelená úsporám light spuštěna: vyplatí se dofinancovat projekt hypotékou?

13. února 2023
Text redakce

Stát spustil novou formu podpory pro seniory, pro invalidy ve 3. stupni a pro osoby s nižšími příjmy, které pobírají dávky na bydlení. Nová zelená úsporám light poskytuje dotaci na úpravy v bytě a domě, které povedou k energetickým úsporám. Kolik lze z tohoto programu získat a vyplatí se dofinancovat rekonstrukci/zateplení hypotékou?

Nová zelená úsporám light

Nová zelená úsporám light je Program Ministerstva životního prostředí zaměřený na úspory energií v rodinných a bytových domech. Administrovaný je tento program Státním fondem životního prostředí ČR. Peníze jsou poskytovány částečně i z Evropské unie, vše přitom spadá Národního plánu obnovy.

Myšlenka dotací pro rodinné a bytové domy je zhruba následující: díky provedeným změnám bydlíte lépe a kvalitněji, uspoříte peníze za energie a díky snížení energetické náročnosti též šetříte životní prostředí. Dotace jsou nabízeny na:

  • zateplení fasády
  • zateplení stropu
  • zateplení oken
  • zateplení podlahy
  • výměna oken
  • výměna vchodových dveří
hypoteka03

Kdo může získat dotaci z programu Nová zelená úsporám light

Podle Státního fondu životního prostředí (SFŽP) je program určen „pro vlastníky a spoluvlastníky rodinných domů z řad seniorů a lidí pobírajících dávky na bydlení. Podmínkou je, aby v době podání žádosti byl rodinný dům ve vlastnictví žadatelů a ti v něm měli současně trvalý pobyt, a to déle než od 12. září 2022. NZÚ light má přinést prostředky na dílčí zateplení a renovace nízkopříjmovým domácnostem, které jsou nejvíce ohroženy energetickou chudobou“.

Požadovanou nízkopříjmovost dokládá zájemce o dotaci některou z těchto cest:

  • věkem (senior)
  • nebo přiznaným invalidním důchodem ve 3. stupni
  • nebo přiznaným příspěvkem na bydlení.

Nízkopříjmovost členů domácnosti může být i kombinovaná, ale musí se dotýkat všech. Například pokud domácnost nepobírá příspěvky na bydlení, musejí být všichni její členové buď v důchodu starobním, nebo invalidním, a to jedině ve 3. stupni.

hypoteka01

Nejvyšší možná dotace je však jen 150 tisíc korun

Z programu Nová zelená úsporám light je možné získat dotaci ve výši maximálně 150 tisíc korun. Jde proto o podporu menších renovací. Výše uvedené úpravy v bytě nebo domě, na které mohou být dotace čerpány, smíte kombinovat tak, abyste dotaci dokázali co nejlépe využít.

Otázkou je, kolik toho daná domácnost zvládne za 150 tisíc korun renovovat. Je pravděpodobné, že pro zajištění nižší energetické náročnosti, zejména v rodinném domě, budou muset jeho majitelé sáhnout na opatření s vyšší celkovou cenou. Rozdíl mezi dotací a skutečnými náklady se pak bude muset uhradit vlastními úsporami, půjčkou na bydlení nebo hypotékou.

Raději půjčku na bydlení nebo hypotéku?

V čem se oba úvěry liší? Půjčka na bydlení (nebo též dlouhodobá půjčka) je běžným spotřebitelským úvěrem, jehož splatnost se nastavuje maximálně na 10 let. Nezastavuje se nemovitostí, proto k jeho získání potřebuje žadatel, resp. jeho domácnost, vyšší bonitu: dostatečně vysoké příjmy a nijak vysoké výdaje. Měsíční splátka bývá totiž vlivem kratší splatnosti úvěru poměrně vysoká.

Hypotéka poskytovaná na rekonstrukci bytu/domu je naopak úvěrem se zástavou. Pro banku jde o variantu výhodnou, protože žadateli půjčuje jen zlomek z celkové hodnoty zastavované nemovitosti. A tak ani bonita žadatele nemusí být tolik vysoká. Splátky lze rozdělit do velmi dlouhého období (neplatí u seniorů), proto mohou být o dost nižší než u půjčky na bydlení.

Půjčit si je ale dneska drahé…

V současnosti jsou ceny všech úvěrů vysoké, o tom nelze pochybovat. Ve srovnání s mírou inflace a s tempem, kterým se zdražovaly energie, jde však stále ještě o ceny přijatelné. A také není nikde dáno, by současné ceny hypotéky nebo půjčky na bydlení musely zůstat stejné po celou dobu splácení.

Pokud si správně vyberete, lze provést refinancování hypotéky nebo půjčky na bydlení na nižší úrokovou sazbu ihned po té, co sazby v ekonomice klesnou. A co znamená „správně vyberete“? Hypotéku nebo půjčku na bydlení si sjednáte s možností předčasného splacení zdarma, případně jen se symbolickým poplatkem. Díky tomu nebude nic bránit jejich výhodnému refinancování.

Zvažujete větší přestavbu za účelem úspor nákladů na energie?

V takovém případě se poohlédněte po dotacích nabízených programem Nová zelená úsporám (bez přídomku „light“). Dosáhnout na ni můžete i v případě, že jste senioři nebo nízkopříjmová domácnost. Poskytuje dotace ve vyšších částkách, dokonce až v milionech korun (pro bytové domy). Výše dotace se odvíjí od konečných parametrů vašeho domu po renovaci.