Zpět na informační servis

Na co všechno myslet při stavbě domu svépomocí

29. října 2020
Text redakce PR článek

Rozhodnutí postavit dům je průlomem v životě každého investora. Jak snadno projít všemi formalitami a nenechat se odradit? Na co všechno musíte myslet při stavbě domu svépomocí?

Nákup stavebního pozemku

Toto je první fáze, která nás přibližuje k budování vlastního domova. Před nákupem je vhodné analyzovat jeho právní status, tedy zda se skutečně jedná o stavební parcelu. Než jej zakoupíte zkontrolujte jeho stav – je třeba určit možnost připojení k inženýrským sítím a jejich přibližnou cenu. Někdy se stává, že náklady na rozvoj pozemku výrazně zvyšují náklady spojené s jeho koupí. 

Výběr stavebního projektu

Před zahájením jakékoli práce si musíte zakoupit stavební projekt. Bude to základ pro dokončení všech formálních záležitostí. Nabídky architektů zahrnují jak hotové, tak individuální návrhy rodinných domů. První varianta bude pro investora o něco levnější. Měli byste také věnovat zvláštní pozornost kubatuře budovy a tvaru střechy. Čím jednodušší je vaše budova, tím nižší jsou náklady na její realizaci. Na nový projekt si lze sjednat půjčka online. Dále je potřeba vyřídit si stavební povolení, jehož součástí bude i doložení tohoto projektu. Jakmile máte veškerou administrativu za sebou a vyřešené financování, můžete se pustit do stavby domu svépomocí. 

Výběr stavbyvedoucího

Každá stavba rodinného domu vyžaduje zaměstnání stavbyvedoucího. Je to zkušený odborník, který má potřebnou kvalifikaci. Bude přítomen na staveništi od okamžiku vytvoření základů až do předání budovy. Úkolem stavbyvedoucího bude zajistit bezpečnost prací a jejich provedení v souladu s projektem stavby. Stojí za to vybrat zkušeného odborníka, který již má dobrou pověst.

Stavba domu svépomocí

Stavba domu je nesmírně komplikovaný úkol, který vyžaduje odpovídající dovednosti, zejména v oblasti organizace práce. V Čechách se mnoho lidí rozhodne postavit dům svépomocí. Poté je nutné práci řádně zorganizovat a na některé práce zaměstnat kvalifikované řemeslníky. Při provádění prací, které nevyžadují kvalifikaci, se nejčastěji využívá pomoc členů rodiny, což výrazně snižuje stavební náklady. Investor poté nakupuje stavební materiály sám, což umožňuje ušetřit na pořizovacích nákladech. Většina stavebních společností může počítat s atraktivními slevami, takže nezávislost se v tomto případě nemusí zcela vyplatit. Při stavbě domu svépomocí je potřeba hlídat rozpočet. Stavebník si obvykle musí sám zajistit stavební materiál, mít k dispozici potřebné stavební náčiní a stroje. 

Při rozhodování o stavbě domu svépomocí nezapomeňte, že některé práce vyžadují nejen teoretické znalosti, ale také odpovídající praxi. Kromě toho je provádění některých stavebních prací vlastními silami nebo provádění jakýchkoli změn v konstrukčním návrhu v rozporu s platným stavebním zákonem. Mnoho lidí věří, že stavba domu svépomocí je lepší, protože umožňuje přizpůsobit tempo výstavby finančním možnostem investora, ale je třeba si uvědomit, že prodloužení doby výstavby přináší další náklady. Proto byste před zahájením výstavby měli realisticky posoudit vaše možnosti, zejména finanční a časové.