Zpět na informační servis

Na co si dát pozor při najímání pracovníků na stavbu

12. května 2021
Text redakce PR článek

Zahájení výstavby je mimořádně vážné rozhodnutí. Proto byste se měli na takovou investici důkladně připravit. Nejprve si musíte obstarat všechna nezbytná povolení ke spuštění stavby. Je také nesmírně důležité nezapomenout najmout stavbyvedoucího a v případě stavby svépomocí se vám mohou hodit také brigádníci či dělníci.

Najímání stavbyvedoucího

Stavbyvedoucí má být v čele celé investice, koordinovat práci a zajistit, aby vše probíhalo v souladu s platnými právními předpisy a schváleným stavebním projektem. Proto je dobré si předem udělat průzkum trhu, abyste věděli, koho si na takovou pozici najmout nebo na kterou společnost se přihlásit, aby bylo možné těžit ze zkušeností jejích zaměstnanců.

Stavební manažer má obrovskou odpovědnost související s organizací práce na celé investici. To, co patří k jejím úkolům, je striktně definováno ustanoveními stavebního zákona. Podle nich je osoba v této pozici povinna mimo jiné zajistit staveniště, zajistit geodetické značení mimo objekt, vést stavební dokumentaci, provádět úkoly zapsané do stavebního deníku, ale také hlásit hotové zařízení k převzetí a případné odstranění následných vad a poruch. Jedná se o řadu úkolů, a proto je tak důležité najít pro tuto pozici důvěryhodného, osvědčeného a kvalifikovaného zaměstnance. Pokud na tuto pozici přijímáte cizince, nezapomeňte mimo jiné na pojištění cizinců.

Když jste na vrcholu stavební sezóny, je pravděpodobné, že budete mít obrovský problém najít správné pracovníky. Nejlepším řešením je začít hledat pracovníky na stavbu už v zimě, kdy řada z nich nemá žádnou práci.

Na co nezapomenout při najímání dělníků na stavbu

Zaměstnavatel by měl při přijímání osoby k výkonu určitých činností na určené místo věnovat pozornost řadě prvků, díky nimž zajistí své zájmy ve vztahu k zaměstnanci. Na co si dávat pozor při přijímání pracovníka na stavbu? Pamatujte, že najímáte dovednosti - nikoli charakter. Věnujte pozornost osobnostním rysům, ale nezapomeňte, že by vás měly zajímat především dovednosti stavebního dělníka. Nemůžete očekávat, že najdete perfektního kandidáta, pokud nedokážete definovat koho hledáte.

Nově přijatý zaměstnanec by vám měl předložit potvrzení o zaměstnání a doklad o dosaženém vzdělání. Poslední pracovní potvrzení zaměstnance je rovněž nezbytné k tomu, aby zaměstnavatel získal informace o počtu dnů nemoci, za které zaměstnanec pobíral nemocenské, když byl zaměstnán u předchozího zaměstnavatele ve stejném roce. Při přijímání zaměstnance je důležité vidět mnoho prvků, které jsou regulovány předpisy, proto je vhodné přesměrovat určité otázky lidských zdrojů na osoby kompetentní v této oblasti. U cizinců je potřeba nejen zdravotní pojištění cizinců, ale měli by mít povolení k pobytu v ČR a pracovní povolení.

V případě, že si na stavbu najímáte firmu, je pro vás důležitá jen cena a kvalita provedené práce. Kolik má zahraničních dělníků a zda mají všechny dokumenty, je pak na dané firmě. Pokud si najmete řemeslníka cizince, který má platný živnostenský list, zaplatíte mu dle dohody a není třeba se obávat nějakých právních komplikací.