Zpět na materiály, výrobky, technologie

Kontaktní zateplení z pohledu tepelných mostů hmoždinkami a jejich prokreslování, I. díl

26. srpna 2011
Ing. Roman Šubrt

Příspěvek upozorňuje na problematiku vlivu kotvicích hmoždinek u vnějších kontaktních zateplovacích systémů, na vznik tepelných mostů v místě hmoždinek a na prokreslování hmoždinek na vnějším povrchu fasád. První část příspěvku se věnuje bodovým tepelným mostům za ustáleného teplotního stavu.

Autor:


Tepelnými izolacemi a energetikou budov se zabývá od poloviny osmdesátých let. Momentálně působí jako předseda Asociace energetických specialistů, z.s., energetický specialista a soudní znalec v oblasti energetika budov.

V zásadě lze realizovat tři druhy zateplování obvodových plášťů budov. Kontaktní zateplení z exteriéru, odvětrávané zateplení z exteriéru a zateplení z interiéru. Každé toto řešení má svoje výhody i nevýhody. Jako nejlevnější a nejméně problematické se pro většinu domů jeví vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS). Ten je složen z lepidla, tepelného izolantu (v ČR nejčastěji minerální vlny či pěnového polystyrenu), který je obvykle dále kotven hmoždinkami, přes něž je nanesena vrstva lepidla s výztužnou tkaninou a finální omítka. U tohoto systému se v poslední době ukazují jako problematická místa kotvicí hmoždinky, a to ze dvou následně popsaných příčin.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 08/2011)