Historická Praha je kouzelná. Stavbařům však rekonstrukci bytových domů neusnadňuje
Rekonstruovat bytové domy v historické části Prahy vyžaduje fortel, dobrou přípravu a organizaci práce a také trpělivost. Na všechno je málo místa, jak potvrzují lidé ze závodu Pozemní stavby Praha společnosti SWIETELSKY stavební.
V poslední době jejich rukama prošel bytový dům Seifertova 555/47 na Žižkově nebo Růžová 15 na Novém Městě pražském. Oba stojí na exponovaných místech s minimální plochou pro zařízení staveniště, vylučující použití věžového jeřábu. Oba prošly kompletní přestavbou a přibyla k nim nástavba, v obou byl zachován provoz nájemců.
„Nelze říct, že to je práce jako každá jiná. Třeba jen uliční fasáda objektu v Seifertově ulici byla rekonstruována starými poctivými postupy. Je to sice dražší a časově náročnější, ale výsledek opravdu stojí za to,“ poznamenává Ondřej Krejčí, ředitel závodu Pozemní stavby Praha SWIETELSKY stavební.
Další specifika? Komplikované přesuny stavebního materiálu, zejména při budování nosných konstrukcí nástavby a střechy nebo nemožnost využít stálý zábor na skladování materiálu. Místní část umožnila pouze dočasné zábory pro mobilní jeřáb nebo betonovou pumpu. A na dva měsíce je kvůli opravě tramvajové trati nepovolila vůbec.
Pandemie covidu se pak postarala o to, že začal být problém s některými materiály. Pro projekt Seifertova se dovážely ze zahraničí a zcela nedostupné prvky se nahrazovaly jinými konstrukcemi. Dokončení objektu ovlivnila i válka na Ukrajině.
Seifertova 555/47
Objekt v Seifertově ulici vznikal zřejmě v letech 1894–1895 a je součástí lokality s převažující vyšší zástavbou činžovních domů. Pro ně jsou typické uzavřené bloky s vnitřním dvorem. Podél jeho jižní strany vede vytížená páteřní komunikace.
Na původně čtyřpodlažní dům s půdou bylo počátkem 20. století přistavěno jedno podlaží s mezonetem k bydlení i pro kanceláře a zubní ordinaci. Ta zůstala v provozu i po celou dobu rekonstrukce, pouze se v polovině přestěhovala do nově upraveného dvorního objektu, který předtím prošel také kompletní opravou.
Hlavní součástí projektu byla demolice dvoupodlažního podkroví (5.NP+6.NP) a nástavba celoplošného podlaží (5.NP) a dvoupatrového podkroví (6.NP+7.NP). Současně se kompletně měnila střešní konstrukce a krytina.
Historická uliční fasáda byla opravena a doplněna v horních podlažích, aby navazovala vzhledem na spodní patra. Na dvorní fasádě byla ubourána přisazená výtahová šachta. Tím fasáda získala původní vzhled. Nový výtah prochází přímo objektem v místě někdejšího světlíku a části původních bytových jednotek.
V uličním objektu vzniklo 22 nových nájemních bytů. Původní průjezd byl zachován s vnitřním bočním vstupem do obytné části. Ve východní části vznikl pronajímatelný prostor s vlastním vstupem z ulice.
Tvar dvorního objektu se v zásadě neměnil a celý slouží jako zubní ordinace a laboratoř.
Uliční objekt má nově 8 podlaží. Jeho součástí jsou sklepní kóje pro nájemníky, kotelna nebo kolárna. Ve 2. až 5.NP je 19 bytů, nad nimi pak v 6. a 7.NP vznikly tři dvoupodlažní byty se vstupem na střešní terasy.
Rekonstrukcí prošla všechna technická zařízení budov, opravily se stěny, podlahy, obklady a dlažby. U bytů do Seifertovy ulice se podle dodatečných požadavků hygieny instalovalo rekuperační větrání. Vyměněna byla okna, oba objekty se zateplily. Ten hlavní (uliční) jen z dvorní strany, kde se přistavěly balkony pro krajní byty. Z čelní strany byla ponechána kompletně opravená původní zdobná fasáda. Povedlo se obnovit původní pasáž v přízemí, uvnitř domu došlo k repasi litinového zábradlí a opravě pískovcových a žulových schodišť. „Velký kus fortelné práce zde odvedl tým Michaela Jarocha, kterému patří velký dík,“ dodává Jakub Malý, oblastní ředitel závodu Pozemní stavby Praha SWIETELSKY stavební. Práce zde začaly v lednu 2020 a skončily v dubnu 2022. Investorem byla společnost Inter – Pinguin. Ta stála i za rekonstrukcí bytového domu v Růžové 15.
text: Zdeněk Zuntych
foto: SWIETELSKY stavební s.r.o.