Zpět na stavby

Dřevěné podlahy pro hotel Imperial

22. dubna 2009
Ing. Martin Procházka

Součástí rekonstrukce hotelu Imperial byly montáže nových dřevěných podlah z odolných materiálů. Při jejich výběru bylo nutné respektovat rozmanitost barevných řešení a kombinaci různých stylů, které odpovídaly jak klasickému, tak i modernímu zařízení interiérů.


V kavárně hotelu byla instalována podlaha z dubových vlysů (v rozměrech 22x50x450 mm) kladených tzv. na stromeček v kombinaci s dubovými bordurami, do ostatních prostor byly pokládány palubky z dřeviny merbau (v rozměrech 15x90x400-1200 mm) kladené nepravidelně v pásech za sebou na tzv. volný řemen. Obě použité dřeviny splňují požadavky vysoké zátěže hotelového provozu. Merbau patří mezi exotické dřeviny svérázného charakteru s jedinečnou životností, velmi nízkým koeficientem sesýchání a vykazuje při výkyvech teploty a vlhkosti vzduchu menší objemové změny než většina jiných používaných dřevin. Barva čerstvého dřeva merbau je červenavá, působením slunečního světla však tmavne. Jeho struktura je rovná, vlákna jsou často propletená. V kavárně byl mezi plochu položené podlahy a bordury vkládán do spár dilatační díl z korku. Masivní dřevěné podlahy v interiérech hotelu pokrývají plochu o celkové výměře cca 500 m².

Příprava podkladu:

  • ošetření penetrací přípravkem PE 317 (ochranná penetrace podkladů citlivých na vlhkost);
  • lepení dubových vlysů lepidlem UZIN MK 73 (parketové lepidlo na bázi syntetické pryskyřice);
  • lepení palubek merbau lepidlem UZIN MK 95 (jednosložkové tvrdě elastické polyuretanové lepidlo bez obsahu rozpouštědel a vody. Velmi bezpečné lepidlo, které nezpůsobuje bobtnání dřeva a rychle vytvrzuje).

Povrchová úprava:

  • v jedné vrstvě základním lakem PALL-X 320 (1-komponentní disperzní základní parketový lak na bázi vody) a ve dvou vrstvách lakem PALL-X Nano (1-komponentní polyuretanový parketový lak na bázi vody nejnovější generace s vysokou odolností proti mechanickému namáhaní);
  • MAGIC OIL 2K (2-komponentní kombinace z přírodního tekutého oleje a tekutého tvrdého vosku. Velmi krátká doba potřebná k vytvrzení, vysoká odolnost proti mechanickému i chemickému zatížení, proti tzv. domácím chemikáliím.

Autor: Ing. Martin Procházka

Podlaha z dubových vlysů v kavárně
¤ Podlaha z dubových vlysů v kavárně

Palubky z dřeviny merbau
¤ Palubky z dřeviny merbau