Zpět na stavby

Pavilon L v areálu karlovarské nemocnice prošel rozsáhlou rekonstrukcí

V prosinci loňského roku dokončila divize Západ společnosti OHLA ŽS rekonstrukci pavilonu L v rámci I. etapy projektu „Generel Karlovarské krajské nemocnice“. Zakázka za 277 milionů korun, jejímž investorem byl Karlovarský kraj, spočívala v přestavbě bývalého infekčního oddělení na transfuzní oddělení. Stavební úpravy započaly na konci srpna roku 2022 a probíhaly dle architektonického návrhu ateliéru PENTA PROJEKT.


Díky projektu „Generel Karlovarské krajské nemocnice“, který je rozdělen na dvě etapy, prochází nemocniční areál v Karlových Varech postupnou rekonstrukcí a modernizací s cílem zvýšit kvalitu lékařské péče, vytvořit důstojné zázemí pro personál a zejména nabídnout lepší komfort pro pacienty. Do I. etapy tohoto projektu spadala také rekonstrukce a stavební úpravy pavilonu L, využívaného před zahájením prací jako archiv lékařské dokumentace.

Umístění pavilonu L v nemocničním areálu a jeho konstrukční vzhled

Pavilon L se nachází v severozápadní části nemocničního areálu na ostrohu umístěném jihovýchodně od soutoku řek Ohře a Teplá. Objekt, který měl původně tři nadzemní podlaží a svým půdorysem připomíná písmeno L, sloužil v minulosti s ohledem na jeho umístění na okraji medicínské zóny nemocnice jako infekční oddělení. Ze stejných důvodů byl vytipován v rámci přípravy generelu k využití jako transfúzní stanice (do té doby umístěné mimo nemocniční areál) a provozně-administrativní objekt, a to především díky samostatným vstupům a oddělení tras pro dárce krve.

Z konstrukčního hlediska představuje pavilon podélný dvojtrakt s hlavním průčelím orientovaným na jihovýchod. V tomto místě přiléhá terén přibližně 1,5 metru pod úrovní 1. NP, které leží na niveletě 400 m n. m. Rekonstrukce, která si vyžádala náročné zásahy do statiky objektu, zahrnovala vytvoření nástavby části 3. NP, úpravy dispozice a změnu celkového vzhledu budovy a jejích technických parametrů. Součástí záměru byla i úprava severní části přilehlého pozemku, zvýšení nivelety a zpřístupnění 1. PP z nově upravené plochy, zřízené pro zásobování objektu a pro umístění odpadových kontejnerů. Došlo též k vytvoření nových míst pro bezplatné parkování dárců krve před objektem.

Průběh stavebních prací

Stavební práce započaly přeložkami inženýrských sítí, odpojením všech stávajících rozvodů, postupným rozebráním většiny vnitřních příček a demontáží zařizovacích předmětů. Pokračovaly vybouráním veškerých podlahových konstrukcí, na úrovni 1. PP a 2. PP včetně podkladních betonů, odstraněním veškerých omítek a úpravou vnitřních otvorů dle potřeb nové dispozice. Následovalo půlroční období náročných zásahů do statiky objektu. Dozdívky byly zhotoveny z plných pálených cihel. Byly sejmuty veškeré střešní pláště a střešní konstrukce nad schodišti, která byla prodloužena do 3. NP. V této nástavbě pak byly kvůli statickému zatížení montovány veškeré příčky sádrokartonové. Byly provedeny nosné překlady pro umístění nových oken a dveří. Základy byly zaizolovány a zdivo asanováno dodatečnou hydroizolací obvodového zdiva provedením injektáží.

Nosné zdi nástavby ve 2. NP byly vystavěny z keramických broušených tvárnic a její stropy z keramicko-betonových stropů typu MIAKO. Nástavba ve 3. NP byla řešena rámovou ocelovou konstrukcí pro nízkou hmotnost a snadné uvolnění prostoru. Do úrovně 3. NP byla také doplněna dvě hlavní ocelová schodiště, schodiště ­vedoucí do přistavovaného 2. NP a jednoramenné schodiště vstupní, které nahradilo ubourané schodiště mezi 1. PP a 1. NP. Dále jsou zde dvě zcela nové výtahové šachty vyzděné z betonových tvárnic ztraceného bednění tl. 200 mm. Jejich založení je řešeno prohlubní z vodonepropustného železobetonu.

Stropní konstrukce byly doplněny ocelovými nosníky s trapézovými plechy a vyztuženou nadbetonávkou. Z důvodu umístění mrazíren byla tímto typem stropní konstrukce nahrazena i část stávajícího stropu nad 1. PP. Zřízeny byly také ŽB konstrukce podzemních koridorů s vyššími nároky na vodotěsnost z betonu třídy C30/37-XC2 o tloušťkách stěn i stropů 300 mm, které budou sloužit jako příprava napojení technologií s dalšími pavilony, zvažovanými v budoucnu.

Vybudovaly se také dvě opěrné stěny v jihozápadním průčelí jihozápadního křídla: opěrná stěna 1 a k ní přilehlé venkovní schodiště řešené ŽB prefa stupni pro zpřístupnění 2. PP a opěrná stěna 2, sloužící také jako základ pro konstrukci přístřešku. Svislé nosné konstrukce ocelového přístřešku byly vytvořeny ze sedmi ocelových žárově pozinkovaných sloupků s odolností pro stupeň korozní agresivity ­prostředí C3 a vodorovné konstrukce pomocí pozinkovaného trapézového plechu navíc opatřeného ochranným polyesterovým nástřikem.

Na severovýchodní straně budovy byl zhotoven spojovací ŽB můstek sloužící pro převoz materiálu do nákladního výtahu. Byly osazeny hliníkové výplně otvorů zastíněné elektricky ovládanými předokenními žaluziemi. Obvodové zdivo prošlo zateplením minerální vlnou a ocelová nástavba 3. NP opláštěním sendvičovými panely se šindelovým obkladem. V rámci potrubní pošty bylo provedeno přepojení stávajícího propojení na novou trasu do pavilonu L. V rámci úprav okolo objektu byly zřízeny kompletně nové přípojky inženýrských sítí, zpevněné plochy, sadové úpravy a v severní části byly zhotoveny retenční nádrže.

Provozní členění zrekonstruovaného objektu

Zrekonstruovaný objekt je členěn do několika samostatných provozů. Provoz transfuzního oddělení, které sem bylo přesunuto z budovy umístěné mimo nemocniční areál ve Vítězné ulici, je umístěn v 1. NP a části 2. NP. Dílny údržby a sklady jsou v 1. PP, technické místnosti ve 2. PP a administrativně-provozní úseky pak ve zbývající části 2. NP a v nově vzniklé nástavbě. Provozy jsou propojeny výtahy a schodištěm, dva výtahy slouží pro potřeby transfuzního oddělení. Vstup pro dárce krve je umístěn na jihozápadním rohu objektu.

Souběžně s tímto projektem Karlovarského kraje realizovala Karlovarská krajská nemocnice dotační projekt, jehož cílem byla dodávka laboratorního vybavení do nového transfuzního oddělení. Díky tomu došlo po dokončení námi realizovaných stavebních prací k vytvoření nového, moderního prostředí se špičkovým vybavením, sestávajícím například z vestavěných komorových mrazáků a lednic pro skladování plazmy a krve, centrálního měření teploty a vlhkosti všech místností, šokového zmrazovače plazmy či velkokapacitní centrifugy.

Velmi si vážíme toho, že naše společnost mohla realizovat tuto velice zajímavou zakázku, která bezesporu přispěla k vytvoření moderního zázemí nejen pro personál, ale i pro dárce krve.  

 

Text: Martina Fialová, specialista obchodu a technické přípravy divize Západ, OHLA ŽS, a.s.

Foto: OHLA ŽS, a.s.