BIM je již nyní pro VEKRU standardem
BIM, který je již nyní pro řadu velkých investorů standardem, představuje velkou změnu přístupu k projektování. Od poloviny příštího roku jej budou muset využívat všechny veřejné stavební zakázky nad 150 milionů korun. Digitální transformace ve stavebnictví, která vede k mnohem větší efektivitě práce, se ale brzy bude týkat všech.
BIM dělá spolupráci efektivnější
Značka VEKRA se vydala k systematickému budování svého portfolia v podobě BIM před téměř pěti lety. „Naším cílem bylo zvýšit efektivitu spolupráce s odbornou veřejností, především s architekty a projektanty. Poskytování podkladů prostřednictvím BIM knihoven pro nás bylo logickým krokem,“ řekl Ing. Michal Urban, BIM manažer značky VEKRA. Rodiny BIM se postupně rozrůstají a v současnosti již zahrnují kompletní materiálové portfolio oken, vchodových dveří, posuvných systémů a venkovního stínění, a to v systémech REVIT a ARCHICAD. V nejbližší době přibydou i prvky interiérových dveří a garážových vrat z nabídky značky.
Jednou z výhod BIM modelu z pohledu projektu a v něm obsažených otvorových výplní je to, že dokáže identifikovat slabá místa a předcházet kolizím již ve fázi přípravy projektu. To přináší významnou úsporu ve vícenákladech a především zvyšuje kvalitu výsledného díla. Možnost automatických výkazů pak celkově zrychluje komunikaci a zjednodušuje přípravu cenové nabídky a podkladů pro výrobu. „Každá nutná změna v projektu totiž znamená další vynaložený čas a výdaje navíc. Nejčastějším důvodem přitom bývá právě nedostatek podkladů na straně projektanta. Právě tomu jsme chtěli předejít,“ vysvětluje Ing. Michal Urban.
V čem je BIM VEKRA jiný?
Dostupné BIM knihovny s otvorovými výplněmi poskytují převážně výrobci profilů. Poskytují zejména 3D model s geometrií projektu, ale nikoliv parametrické vlastnosti jednotlivých konkrétních okenních prvků. Často nejsou v souladu se SNIM. Knihovny BIM prvků VEKRA obsahují parametrické zadání konkrétního prvku i jeho částí, které odpovídají příslušnému prohlášení o vlastnostech. To umožňuje mj. vyfiltrovat si požadovaný typ okna podle konkrétních požadavků stavby. Nastavení a práce s prvky je velice intuitivní a výhodou je i to, že velikost prvku nezatěžuje práci ve velkých sdílených modelech.
VEKRA vyrábí okna se strojírenskou přesností a s maximálním důrazem na špičkovou kvalitu a maximální funkčnost a životnost. Zkušenosti ukazují, že problémem při projektování bývají zejména limitní rozměry, proto prvky v BIM VEKRA obsahují i tento parametr. Na jejich překročení program díky BIM podkladům dokáže upozornit. Limitní rozměry zohledňují kompletní vlastnosti prvků šířku a výšku prvku i jejich poměr stran, hmotnost zasklení, únosnost kování ale i výrobní zpracovatelnost. Nestane se tak, že by dokumentace obsahovala technologicky nevyrobitelné prvky.
Zjednodušení práce pro projektanty
Maximální zjednodušení práce projektanta – to je hlavní cíl BIM prvků VEKRA. „Namísto složitého a zdlouhavého hledání informací na internetu projektant pouze jednoduše vloží BIM prvek do svého projektu a případně upraví podle požadovaných preferencí. Zjednodušuje se tím práce pro všechny zúčastněné strany,“ říká Ing. Michal Urban a dodává, „kromě BIM podkladů máme pro projektanty k dispozici podklady i v dalších formátech od modelů pro práci v CAD programech přes PDF detaily až po tabulkově zpracované parametry. Nedílnou součástí podkladů pro projektanty je také praktická pomoc s detaily zabudování prvků do konstrukce. Nejčastější případy detailu osazení jsou také součástí podkladů, ale nejčastěji zpracováváme příslušnou dokumentaci na míru konkrétní stavby a konstrukci.