Zpět na stavby

Areál Park Holiday v Praze-Benicích

10. dubna 2008
Petr Suske

Rekreační a sportovní komplex Park Holiday je postaven na jižním okraji Benic, u silnice vedoucí do Čestlic a dále do Průhonic. Rozsáhlý areál se skládá ze čtyřhvězdičkového hotelu o sto lůžkách, kongresového centra pro cca 150 účastníků, několika restaurací a barů, včetně vinného sklepa s degustačními prostory, souboru ?krásy a zdraví? a sportovního, respektive volnočasového centra.

Autor:



Architektonické řešení

Na počátku stála představa sportovních klubových staveb, které charakteristicky zachytil na svých plátnech a kresbách Kamil Lhoták. Tyto stavby se vyznačovaly jednoduchými formami, levným stavebním materiálem, prostorem a romantikou tvořenou barevným kouzlem nechtěného doplněnou ?moderním? strojem. Prostor vstupní haly tak ovládají ?mechanické? sochařské kreace Mikuláše Adamovského a Františka Skály (juniora). Celé ploše vévodí dřevěná socha Frištenského (v nadživotní velikosti) s tepajícím mechanickým srdcem. Čelní stěnu zabraly mechanické výjevy ze života sportovců, uváděné v činnost vhozením kuličky zakoupené v recepci. Pro zkušené sportovce jsou ve vstupní hale umístěny dva historické rotopedy, vyrábějící elektrický proud, pohánějící figuranty zavěšené pod stropem. ?Pánský klub? a ?obytné? toalety v patře patří velkoplošným nástěnným malbám Tomáše Bíma.
Sportovní část areálu zahrnuje čtyři vnitřní a čtyři venkovní tenisové kurty (jeden vnitřní kurt může být proměněn ve čtyři badmintonové), venkovní volejbalový kurt, dva kurty squashové, dva golfové trenažéry, velké fitness centrum, aerobik a spinning. Samostatný celek tvoří bowling se čtyřmi dráhami. To vše je doplněno rekreačním patnáctimetrovým bazénem se saunami (a mrazírnami), solárii a dětským bazénovým a tělocvičným centrem. Celý komplex je obsloužen cca 250 podzemními parkovacími stáními, nabízejícími přespolním návštěvníkům vysoký komfort.

Detail dřevěné fasády
¤ Detail dřevěné fasády

Hlína byla dopravována do bednění jeřábem
¤ Hlína byla dopravována do bednění jeřábem

Hliněná stěna po odbednění.
¤ Hliněná stěna po odbednění. Do rohů, které jsou nejvíce namáhané a navíc se špatně hutní, se sype suchá betonová směs vytvářející typické "stromečky".

Hlína byla dusána po cca 150 mm vrstvách
¤ Hlína byla dusána po cca 150 mm vrstvách speciálním dusadlem Atlas Compo s vysokým krokem a pomalým rytmem - nutná podmínka pro dobré zhutnění

Konstrukční řešení

Použité nosné konstrukce jsou převážně železobetonové skeletové, s monolitními stropy. Velké rozpony vstupní haly jsou zastropeny předpjatými železobetonovými panely. Tenisové haly jsou postaveny z dřevěných lepených rámů. Budova hospody je postavena odvážnou technologií dusané hlíny do bednění jako svislé nosné konstrukce, v kombinaci s dřevěnými stropy a povalovou střešní konstrukcí. Venkovní dřevěný plášť je převážně z thermowoodu (dřevo severských smrků a jedlí zahřáté na cca 300 °C, které nevyžaduje žádnou následnou úpravu laky či nátěry) v kombinaci s barvenými standardními smrkovými palubkami. Dalším výrazným exteriérovým materiálem jsou stínicí textilní plachty (membrány) před vstupem a před hliněnou stavbou hospody. V interiéru se uplatňuje pohledový beton, dřevěné obklady (dub a cedr), hliněné nepálené cihelné zdivo, respektive hliněné dusané konstrukce, a barevné omítky.

Hotelová část areálu
¤ Hotelová část areálu

Hliněné dusané zdi hospody zůstaly neomítnuté.
¤ Hliněné dusané zdi hospody zůstaly neomítnuté. Hliněné zdivo má vedle estetických kvalit i schopnost udržovat optimální interiérovou vlhkost a vstřebávat nepříjemné pachy (například ze smažení nebo z cigaretového kouře).

Environmentální kvality projektu

Architektonický koncept se snaží volně respektovat měřítko a tradiční formu místní zástavby, což nebylo vzhledem k poměrně rozsáhlému stavebnímu programu lehké. Velké objemy tenisových hal ? dřevěných stodol ? opticky zmenšuje barevné pruhování. Většina vnitřních prostor je propojena s okolní přírodou velkými prosklenými stěnami.
Energetická náročnost provozu je snížena nadstandardními tepelnými izolacemi obvodového pláště a omezením nároků na klimatizaci architektonickým řešením exponovaných prostor (masivní akumulační konstrukce, stínění fasád). Energetické úspory měly být také dosaženy využíváním práce cvičenců k výrobě elektrické energie. Tento koncept nakonec nebyl zrealizován. Zůstaly pouze dva rotopedy (umělecká díla) ve vstupní hale, které pohánějí přes dynamo dva motorové cvičence zavěšené na závodních drahách pod stropem.
Zvláštní pozornost si zaslouží konstrukce z nepálené hlíny použité jako nosné zdivo a jako dekorativní volné stěny. Tradiční vepřovice (směs slámy a hlíny ručně nadusaná do dřevěné formy a usušená na slunci) je zde nahrazena cihlou, vytvořenou z hlíny o poměrně nízkém obsahu jílu (do 20 %) slisovanou audemars piguet replica pod velkým tlakem v hydraulickém lisu. Taková cihla má poměrně vysokou pevnost (2?7 MPa), kterou příliš neztrácí ani ve vlhku. Z těchto cihel a malty přibližně stejného složení jsou postaveny dělicí stěny a příčky ve vstupní hale a restauraci. Nosné stěny v budově hospody jsou postaveny klasickou technologií ?pisé? (tj. hlína dusaná do bednění). Oproti tradičnímu dusání zde bylo použito systémové betonářské bednění a hydraulický pěch s vysokým krokem. Hlína s vhodnou granulometrickou křivkou (málo jílů, hodně písku a prachu) je dusána po cca 15centimetrových vrstvách. Ihned po nadusání celé formy se zdivo odbedňuje. Takto vyrobená zeď má okamžitou pevnost okolo 0,4 MPa a její pevnost v čase stále stoupá. Tato zeď může být bez úprav vystavena povětrnosti. V tomto případě je hliněná zeď doplněna z vnějšku tepelnou izolací a standardně omítnuta. Hliněné zdivo v interiéru je opatřeno hydrofobizačním nátěrem pro zpevnění povrchu a snížení prašnosti.

Cedrový prostor restaurace je dělen zděnými bloky
¤ Cedrový prostor restaurace je dělen zděnými bloky z nepálených cihel

Prostory WC jsou pojaty jako obytné místnosti
¤ Prostory WC jsou pojaty jako obytné místnosti - i za pomoci malíře Tomáše Bíma

Základní údaje o stavbě
Stavba:
Rekreační a sportovní komplex Park Holiday v Praze-Benicích
Architektonický návrh: Architektonická kancelář: Petr Suske ? SEA
Spolupracovníci: Ing. Jiří Jakeš, Ing. arch. Patrik Dolák, Ing. arch. Michal Havelka, Ing. arch. Jarka Kopečná, Ing. Dominik Wallenfels
Investor: LIVETA a.s.
Dodavatel: Podzimek a synové s.r.o.

replica orologi di lusso imitazioni orologi orologi falsi