Zpět na materiály, výrobky, technologie

Vítkovické Futureum ve světle značek Zumtobel a Thorn

10. dubna 2023
PR článek

Společnost Zumtobel dodala osvětlení pro moderní rekonstrukci objektů Výklopna a Mlýnice v Dolní oblasti Vítkovic. Účinné reflektory nyní staví do správného světla umělecké exponáty v nové galerii Futureum, v níž se národní technická památka proměnila.


Galerie Futureum ve Výklopně a Mlýnici je po multifunkčních prostorech Národního zemědělského muzea dalším prestižním projektem v revitalizaci průmyslového areálu Dolní oblast Vítkovic, na němž jsme se mohli podílet,“ řekl Jan Vacek, generální ředitel ZG Lighting Czech Republic, české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group. „Prvními uměleckými exponáty, na které dopadlo v třípatrovém Futureu světlo z našich reflektorů značek Zumtobel a Thorn, byla pozoruhodná díla věhlasného sochaře Čestmíra Sušky, jehož výstava odstartovala loni v září druhý život této nově rekonstruované industriální památky. Věřím, že se i tento nevšední kulturní objekt stane díky svému inspirativnímu prostředí veřejností vyhledávaným místem,“ upřesnil Jan Vacek.

Autorem projektu rekonstrukce výklopníku s mlýnicí je architekt Milan Šraml, který do celkového architektonického pojetí dovedně začlenil systémy osvětlení sestavené především ze svítidel řad VIVO II a TECTON od značky Zumtobel a Chalice od značky Thorn. Instalované osvětlení splňuje nejen přísné požadavky na intenzitu a barvu světla, ale také se vyznačuje mimořádnou variabilitou uspořádání, která je v umělecké galerii se střídajícími se expozicemi nezbytná.

VIVO II
Z produktové řady VIVO II byly pro galerii Futureum vybrány reflektory velikostí M a L ve variantě do lištového systému Tecton. Tyto LED reflektory se stabilizovanou teplotou chromatičnosti jsou optimalizovány jak pro účinné a výkonné akcentové osvětlení v maloobchodně, resp. automobilovém odvětví, tak pro architektonické osvětlení.

TECTON
Součástí celkového řešení je lištový systém TECTON s příslušenstvím (napáječe, závěsy, úchyty a krytky). Lineární svítidla TECTON C s úspornými LED diodami jsou koncipována pro plošné osvětlení daného prostoru.

Chalice
Značka THORN dodala vestavná svítidla LED typu downlight z produktové řady Chalice, které jsou umístěny především v chodbách galerie.

Text + foto: Zumtobel