Zpět na materiály, výrobky, technologie

V hlavní roli ekologie. Přední český výrobce venkovních žaluzií vyrábí sendvičové desky z PET granulátu

4. července 2022
PR článek

Firmy při vývoji nových stavebních materiálů kladou stále větší důraz na jejich udržitelnost. Také u českého výrobce venkovního stínění NEVA narazíte na čím dál více recyklovaných materiálů, například na desky pro boční vedení žaluzií z PET granulátu nebo recyklovaný hliník pro výrobu lamel hliníkových žaluzií.


Ve stavebnictví, které klade na kvalitu materiálů vysoké nároky, není vždy jednoduché najít průnik s jejich ekologickým zpracováním. Firmy proto neustále přichází s novými způsoby práce s recyklovanými materiály. V české firmě NEVA se setkáte například s recyklovaným hliníkem v lamelách žaluzií a nově s deskou pro boční vedení žaluzií z PET granulátu. 

Mezi oblíbené konstrukční materiály patří například Purenit nebo XPS. Ty mají sice dobré vlastnosti, nejsou ale ekologicky tolik šetrné.

ISO-PANEL: souhra kvality a ekologie 

NEVA do svého portfolia nově přidala ISO-PANEL pro boční vedení venkovních žaluzií, který je vyrobený z recyklovaného PET granulátu. ISO-PANEL se využívá při montáži venkovních žaluzií, kdy jsou vodicí profily umístěny pod omítku do ostění. Jejich instalace nesmí způsobit tepelné mosty nebo narušit fasádu a izolaci. PET granulát, ze kterého je deska vyrobena, se v praxi hned osvědčil. 

Kromě ekologické šetrnosti jsou hlavní výhodou ISO-PANELu výborné vlastnosti, které překonávají i purenit nebo XPS. Deska z PET granulátu je 100% odolná proti vlhkosti a odolává také hnilobě a chemikáliím. I s nižší hustotou si zachovává pevnost v tlaku a navíc umožňuje jednoduchou manipulaci na stavbě. Na stavbě ho lze dodatečně upravit, například jednoduše seříznout velikost zalamovacím nožem.

Opětovná recyklace 

Zhruba polovinu všech produkovaných odpadů v ČR tvoří stavební a demoliční odpady.

Velká část z nich se dále využívá, třídí nebo upravuje a potom opět využije. Stejně je to i s ISO-PANELem, který lze znovu jednoduše recyklovat. Zbytky z montáže nebo ISO-PANEL po demontáží jednoduše vhodíte do žluté popelnice na plast.