Zpět na materiály, výrobky, technologie

TECHNOTRON-METAL představuje podlahové rošty a schody

28. srpna 2023
PR článek

Lehké panely pro rychlou stavbu vodorovných ploch v kombinaci s nosnou ocelovou konstrukcí nazýváme podlahové rošty (pororošty). Umožňují elegantní řešení pochozích ploch v místech, kde chceme zabránit usazování prachu, nečistot, vody nebo dosáhnout prostupu vzduchu či světla.


Pokud má tato plocha sloužit i osobám na vysokých a úzkých podpatcích, jako únikové schodiště nebo veřejná lávka, mít vysokou odolnost proti skluzu nebo vyhovět článku 4.2.4.5.1 ČSN EN ISO 14122-2, pororošt nestačí. Ve všech těchto případech je na místě použít tahokovový rošt.

Tahokovový rošt
Kde jinde jej hledat, než přímo u výrobce tahokovu. Tím největším ve střední Evro­pě je TECHNOTRON-METAL se sídlem ve Frýdku–Místku. Tahokov se zde vyrábí již 70 let, a i když se vstupní materiál prostřihává řadou otvorů, paradoxně se tím v příčném směru díky prostorové deformaci stává tužší, než vstupní materiál. Díky tomu ­stačí vložit nosný pásek každých 200 mm (oproti 33 mm u mřížových roštů). TECHNO­TRON-METAL vyrábí tahokovové rošty s nosnými pásky 20, 30, 40 mm vysokými na nichž leží 10 mm vysoký tahokov. Celková výška roštu je tedy 30, 40 a 50 mm, čemuž odpovídají příslušné nosnosti. Běžně se v TECHNOTRON-­METAL vyrábí rošty se dvěma velikostmi ok: TH 47×13×5×3 a TR 62,5×15×5×3. Nosná délka těchto roštů je do 1200 mm a tady je potřeba upozornit, že může dojít k záměně terminologii mřížkových a tahokovových roštů a pokud se to zjistí až při realizaci, je těžké nedorozumění napravit. Proto se pro správnou orientaci podívejte na web www.technotron-metal.cz.

Je pochopitelné, že vaše plošiny budou v různých výškách, a i na to v TECHNO­TRON-METAL pamatují. Rošty jsou doplněny dvěma řadami schodišťových stupňů:

  • Řada Public využívá toho, že se tahokov vyrábí s neprostřiženými okraji a plný materiál je pak po ohybu čelem a zády daného stupně a tvoří jeho hlavní nosníky. Toto provedení se vyrábí opět se stejnými oky: TH 47×13×5×3 a TR 62,5×15×5×3.
  • Řada Industry je tvořena rámem z ocelového plechu s vloženou tahokovovou nášlapnou plochou. Vyrábí se z tahokovu s okem TH 47×13×5×3. Výhodou je možnost výroby atypických tvarů, jako jsou točitá nebo lomená schodiště.

Protiskluznost tahokovu je vysoká zejména proti směru tahu, proto je tahokov na schodišťových stupních TECHNOTRON-METAL orientován směrem tahu nahoru, do schodů.

Samonosné tahokovy
Hustota výztuh je u tahokovového roštu 200 mm. Jsou však typy tahokovů, kde může být vzdálenost výztuh ještě vyšší. Podle ČSN EN ISO 14122-2 je v bodě 4.2.5 předepsána max. povolená deformace 1/200 rozpětí podpěr při zatížení 1,5 kN, tahokov TR 85×35×7×6 je takto příčně samonosný na 300 mm a tahokov TR 125×40×9×6 dokonce na 400 mm. Použijete-li tedy takový tahokov, není potřeba vyrábět rošt.
TECHNOTRON-METAL nabízí tyto tahokovy jako samonosné. Samonosné tahokovy mají oproti roštům dále tu výhodu, že se snadno tvarují. TECHNOTRON-METAL je buď dodá s výřezy dle vaší dokumentace, nebo si je jednoduše přizpůsobíte přímo na stavbě. Tyto tahokovy z TECHNOTRON-METAL pak naleznou své uplatnění například na vrtných ropných plošinách apod.

Více o samonosném tahokovu jako podlahovém roštu naleznete na webu technotron-metal.cz sekce katalogy. Seznamte se s celou nabídkou roštů a dalších výrobků na e-shopu eplechy.cz.

Public – schodišťový stupeň z tahokovu
Public – schodišťový stupeň z tahokovu