Zpět na materiály, výrobky, technologie

Samonivelační stěrky pro novostavby i rekonstrukce

23. srpna 2021
PR článek

Dokonale rovnou podlahovou konstrukci lze dnes už jen těžko dosáhnout bez použití samonivelačních stěrek. Baumit tradičně nabízí ucelený program pro novostavby i rekonstrukce. Letošní novinkou je Baumit Nivello 50.


Použití samonivelačních stěrek řady Baumit Nivello je jednou ze tří možností, jak vyřešit podkladní vrstvu podlahové konstrukce před pokládkou finální nášlapné vrstvy. Jako druhé řešení se nabízejí lité potěry na bázi síranu vápenatého (např. Baumit Alpha), které jsou vhodné pro vyšší zatížení jako plovoucí, oddělený nebo spojený potěr u větších podlahových výměrů. Mezi jejich přednosti patří rozlivné vlastnosti, objemová stálost a bezproblémové strojové zpracování. Třetím možným řešením jsou cementové potěry (Baumit Betonový potěr a Baumit FlexBeton). Ty vynikají vysokou pevností v tlaku i pevností v tahu za ohybu. Hodí se do exteriéru i interiéru v místech s vyšší vlhkostí. Jejich předností je snadná zpracovatelnost a také poměr ceny a výkonu.

Dokonale rovný povrch
Aktuální trendy a vysoké nároky na kvalitu a zejména rovinnost podlahové konstrukce preferují použití samonivelačních stěrek z řady Baumit Nivello. Mezi zásadní přednosti těchto stěrek patří především dosažení dokonalé rovinnosti, a to již u minimální tloušťky vrstvy. U některých typů nášlapných vrstev, jakými jsou například velkoformátové dlažby či přesné povrchy typu PVC a vinylových podlah, je použití samonivelačních stěrek v podstatě předepsáno. Důvodem je jejich vynikající rozlivnost a stejně tak objemová stálost. Prémiovým produktem v této řadě je Baumit Nivello Quattro vyráběný na bázi síranu vápenatého v kombinaci s dalšími pojivy, přísadami a pískem. Používá se k vyrovnání všech druhů cementových a litých potěrů v rozmezí tloušťky vrstvy již od 1 mm až do 25 mm. Už zmíněné vlastnosti doplňuje tento výrobek o bezpórovitý povrch a také velmi dobrou tepelnou vodivost, proto jej lze použít u elektrického podlahového topení s odporovým drátem vloženým přímo do vrstvy stěrky. V případě teplovodního vytápění podlahy je vhodné samonivelační stěrku Baumit Nivello Quattro použít v kombinaci se systémem REHAU RAUTHERM SPEED. V obou případech je tloušťka samonivelační stěrky nad otopným systémem minimálně 8 mm, resp. 10 mm. Díky tomu se tyto podlahové skladby hodí obzvláště pro rekonstrukce. Baumit Nivello Quattro se uplatní též u dřevostaveb, kde je podlahový systém tvořen sádrovláknitými deskami Fermacell.

Novinka letošního roku
Prémiové samonivelační stěrky doplňují současné výrobky Baumit Nivello 30 a Baumit Nivello 10. Obě stěrky odlišuje předepsaná max. tloušťka 30, resp. 15 mm. Jsou vyráběny na cementové bázi, což jim dává do vínku vyšší odolnost proti vlhkosti. Proto jsou ideálním řešením pro původní i nové betonové podlahy a rovněž pro všechny tradiční druhy nášlapných vrstev. Stěrka Baumit Nivello 10 navíc rychle schne, což umožňuje pokládku nášlapné vrstvy již po 24 hodinách. Produkt Baumit Nivello 30 je díky své vysoké pevnosti vhodný do prostor s vyššími nároky například na provoz. V roce 2021 společnost Baumit přidala výrobek s označením Baumit Nivello 50. Tato cementem zušlechtěná samonivelační stěrka je určena pro tloušťky v rozmezí 2–50 mm. Zásadní odlišností od předešlých dvou produktů je fakt, že ji lze používat v exteriéru. Majitelé starších nemovitostí s dřevěnou podlahovou konstrukcí mohou při rekonstrukci tuto stěrku použít přímo na původní dřevěný povrch. Podmínkou je náležitá příprava povrchu – musí být čistý, pevný a vysušený. Zároveň by dřevěná konstrukce neměla být nadměrně deformována průhybem. Pro úplnost dodejme, že samonivelační stěrka Baumit Nivello 50 je pochozí po třech hodinách, avšak tento údaj je přímo závislý na realizované tloušťce vrstvy.