Zpět na stavby

Rozvody vody s hygienicky čistou vodou

27. června 2023
PR článek

Všimli jste si, jak se v posledních dvou letech změnila hygiena mezi lidmi k lepšímu? Je však s podivem, že ne každý se zajímá o hygienu vody ve svém domě, byť je to velmi důležitá surovina pro život.


Většina z nás bere vodu jako každodenní samozřejmost. Ačkoliv primární zdroje pitné vody jsou většinou bezzávadné, neznamená to nutně, že voda, která vytéká z armatury, bude vždy 100% perfektní. Kvalitu vodu totiž může ovlivnit její distribuce, to znamená rozvody vody. Pokud budou špatně navržené, stanou se živnou půdou pro tvorbu bakterií a mikroorganismů, které nám škodí.

Voda musí protékat

První zásadou kvalitní distribuce vody je její neustálý pohyb v potrubí, samo­zřejmě v okamžiku, kdy se na některém místě v domě otevře armatura. Voda nesmí nikde zůstat stát. Toho se dosáhne jedině tzv. kruhovým vedením instalace, která v případě odběru okamžitě uvede vodu v pohyb a „propláchne“ tak celý rozvod. Druhou zásadou správně navrženého rozvodu je kvalitní izolace potrubí, která nejenže snižuje náklady, ale brání udržováním teploty rovněž vzniku mikroorganismů. Studená voda se nesmí ohřívat a teplá zas ochlazovat. Nízké náklady a eliminace následků havárií zajistí jen kvalitně provedené spoje potrubí. Za tuto část je samozřejmě odpovědný řemeslník, ale je na investorovi, aby si promyslel, jakou technologii bude požadovat. Velkou jistotu co do kvality spoje, životnosti a hladkého průtoku nabízí potrubní systémy RAUTITAN, které jsou spojovány mimořádně bezpečnou technologií násuvných objímek REHAU, kterou jsou vyrobeny z plastu nebo mosazi s nulovým obsahem olova. Násuvná objímka má stejný průměr jako přívodní trubka. Ta se pomocí speciálního nářadí (expandéru) roztáhne a objímka k této trubce hladce, a hlavně těsně přilne, aniž je zapotřebí těsnění. To je obrovská výhoda především z hlediska bezpečnosti spoje, ale také rych­losti práce. Další výhodou je, že v místě spoje nedochází k zúžení světlosti potrubí, proto je průtok vody hladký, a tak nezavdává příčinu pro usazování vodního kamene nebo vzniku choroboplodných zárodků.

3

Kvalita potrubí na prvním místě

To všechno by bylo zřejmě nepodstatné, kdyby vlastní potrubí nebylo vyrobeno z kvalitního materiálu. Nejpoužívanější jsou samozřejmě plasty, ale je dobré vědět, že není plast jako plast. Firma REHAU, která má bohaté zkušenosti s vývojem materiálů používaných v kosmickém programu, vyvinula před lety potrubí z high-tech ­materiálu, což je polyetylen typu PE-Xa zesítěný za vysokého tlaku. Takové potrubí vykazuje oproti běžnému plastu vysokou pevnost, trvanlivost a odolnost proti otěru, proto se v něm netvoří usazeniny nebo inkrustace. K dispozici jsou všechny obvyklé rozměry potrubí RAUTITAN Stabil, dále příslušenství ke kruhovému vedení instalace, fitinky, izolace atd. Praktické je také příslušenství v podobě chytrého detektoru úniku vody RE.GUARD, který pracuje na bázi ultrazvukové technologie a dokáže rozpoznat sebemenší, a hlavně nepatřičný únik kdekoliv ve vodovodním řádu. Pro milovníky moder­ních technologií dobrá zpráva – RE.GUARD lze dálkově ovládat, řídit a kontrolovat s pomocí tabletu, respektive chytrého telefonu.

11

Jak s odvodem vody?

S podobnou filozofií, založenou na nekompromisní kvalitě, přistupuje REHAU také k odvodu vody, to znamená odpadnímu potrubí, jež prezentuje systém ­RAUPIANO. V tomto případě nejde o hygienu, ale o komfort bezhlučného provozu, ke kterému přispívá opět kvalitní a odolný materiál potrubí i odhlučněné objímky, jež sníží akustický hluk až o 50 %.

Více informací na www.rehau.cz

5
6