Zpět na materiály, výrobky, technologie

Rodinný dům v hliníkovém plášti

Netradiční tvary a asymetrické linie se u řadového rodinného domu v Praze na Žižkově potkávají s tradičními materiály, jako jsou beton, dřevo a kov. Myšlenka získat pomocí mnoha úhlů, nik a okenních ploch hodně světla a současně vytvořit útulnou intimitu prostupuje celým domem. Každá místnost a zejména fasáda překvapuje poutavými detaily. Výsledkem je moderní dům nedaleko centra metropole, plný tepla a individuality.


Celá budova je podřízena minimalistickému konceptu. Barevná škála se přidržuje bílé, šedé a hnědé. Přáním majitelů bylo, aby tu i přes moderní architekturu bylo použito, pokud možno co nejvíce tradičních materiálů. Dřevěná podlaha dodává prostoru teplo a charakter. Minimalistické betonové plochy a bíle lakovaný povrch stěn působí opticky jasně a klidně. Manželský pár, který tu žije, je v nejlepších letech – pochopitelně je proto zvlášť důležité předvídavé projektování, které najde ocenění i v budoucích možných životních situacích. Základním předpokladem byl výtah, který vede z garáže do nejvyššího poschodí. Dům je kompletně řešen jako bezbariérový. Rampy s pozvolným sklonem nahrazují schody.

Falcovaný šindel – na střechu i fasádu

Ani zvenčí nebylo u rodinného domu nic ponecháno náhodě. Na straně do ulice je vidět, jak běžná sedlová střecha sousedního řadového domu plynule navazuje na nekonvenční podobu střechy nové stavby. Na střechu a fasádu byly použity Prefa falcované, resp. fasádní šindele v pískové barvě. Architekt Dušan Vršek objevil hliníkové šindele na webových stránkách. Jejich tvar a forma se mu okamžitě zalíbila. Na přechody od žlabu ke střeše použil svitkový plech Prefalz, který je ze stejného materiálu jako falcované šindele, a i ve stejné kvalitě a barvě. Stejně se postupovalo i při olemování oken a u ostatního oplechování. Pak už šlo jen o to, vybrat vhodnou barvu, která by se hodila k nažloutlým fasádám sousedních domů. Písková byla nakonec ideální volbou. Dušan Vršek pracoval na žižkovském domě s hliníkovými produkty poprvé, ale už tehdy věřil, že je to přesně to správné řešení pro dům s tolika šikminami, hranami a výčnělky. Šindele je v konečném důsledku opticky dokonale sjednotily.

Hi-tec produkty vyžadují profesionální přístup

S prací klempíře Pavla Topinky byl Dušan Vršek více než spokojen. Poznali se před lety při práci na jiném projektu. Už tehdy Pavel Topinka realizoval velmi složitou střechu, a proto bylo architektovi jasné, že právě on je ten pravý. V Česku bývá zvykem, že různí řemeslníci, procházejíce se po stavbě, se ptají, kdo to tady tak zpackal. Ale v tomto případě se všichni, kdo procházeli domem, ptali architekta, který profík to tady tak perfektně udělal. „Něco takového jsem ještě nikdy nezažil. Ale možná je to dáno i jednoduchostí produktů Prefa Aluminiumprodukte a jejich tvárností. Třeba to vůbec nebyla jeho zásluha,“ uzavírá s úsměvem Dušan Vršek.


Fotografie: Croce & WIR