Zpět na informační servis

Pohon na solární energii? Proč ne?

20. dubna 2015
Text redakce PR článek

Pohon na solární energii je chytrým a funkčním řešením pro ovládání vrat, bran, garáží i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť. Vhodný je zároveň pro kohokoli, kdo chce jít cestou šetrnější k životnímu prostředí a místo elektřiny z rozvodné sítě využívat energii slunečního záření.

Ne každý má garáž nebo bránu v místě, kde je běžně dostupná síť 230 V. A ne každý chce jít standardní cestou a proto hledá ekologičtější možnosti ovládání pohonu, které šetří životní prostředí i peněženku. Řešením může být solární pohon, respektive solární sada.

Jak to funguje

Solární sada Oximo 40 WireFree RTS od společnosti Somfy využívá pro svou funkci sluneční energii. Sada se skládá ze tří částí - úsporného pohonu, napájecí baterie a ze slunečního panelu. Sluneční panel sestavený z fotočlánků přeměňuje energii slunečního záření na energii elektrickou, která je následně použita pro dobíjení baterie. Ta pak napájí pohon - připojení k rozvodné elektrické síti tedy není potřeba. Sada používá pro ovládání bezdrátovou technologii RTS (Radio Technology Somfy) a spolupracuje se všemi dálkovými ovladači RTS a bezdrátovými slunečními čidly RTS. Pohon Oximo 40 WireFree RTS je také vybaven funkcemi rozpoznání překážky, rozpoznání přimrznutí rolety k parapetu a funkcí kontroly stavu nabití baterie.

Snadná instalace bez omezení

Hlavní výhodou solárních pohonů je, jak už bylo řečeno, možnost instalace kdekoli bez omezení. Solární pohony tak můžete mít na horské chatě, na opuštěném místě v lesích i v centru města. Kompletní instalace je navíc velmi rychlá - trvá zhruba hodinu a obejde se bez zásahů do interiéru a s tím spojených vícenákladů. Dalším zjednodušením instalace je automatické nastavení. Ke zprovoznění zařízení pak už stačí jen dálkový ovladač. V neposlední řadě uživatelé oceňují snadnou údržbu a dostupnost náhradních dílů.

Kompatibilita
Solární pohon Oximo 40 WireFree RTS je kompatibilní se všemi typy rolet.

Elektropohon jako základ
Garážová vrata lze v dnešní době ovládat ručně nebo elektropohonem. Většina dnes prodávaných systémů už obsahuje elektromotor, zpravidla s možností dálkového ovládání. Tato kombinace zajišťuje bezpečnost i příjemné používání pro všechny uživatele. Nejvyšší řada stropních pohonů LOMAX Exclusive s funkcí Blueline a Speed navíc zajišťuje maximální úsporu elektrické energie a rychlé otevření a uzavření vrat. Kromě běžně užívaných elektropohonů jsou stále častěji využívány solární systémy napájení pohonu. Solární napájení pohonu je výhodné použít v situaci, kdyby přivedení elektrických napájecích kabelů bylo

neekonomické či technicky nemožné. Systém funguje tím způsobem, že elektrická energie vyrobená v solárním článku nabíjí záložní baterii, která pak napájí pohon a příslušenství, a to nejen ve dne, ale i v noci. Ačkoliv mohou být pomocí solárních pohonů ovládány i prvky stínicí techniky, v současnosti se nejčastěji využívají u bran nebo garážových vrat. ?Největší výhodou garážových vrat ovládaných pohony se solárními systémy napájení je kromě úspory elektrické energie a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí samozřejmě možnost ovládání během výpadků proudu ve veřejné síti a i v noci díky bateriovému zdroji,? uvedl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která v tuzemsku patří mezi největší výrobce garážových vrat.

A co když slunce nesvítí

Asi každého napadne otázka, jak bude vybrané zařízení fungovat, když týden v kuse slunce nezasvítí. A odpovědí je, že pořád stejně spolehlivě. Solární sada se při velké oblačnosti pouze pomaleji nabíjí, ale nabíjí se. Produkty Somfy jsou navíc testovány a kontrolovány podle striktních kritérií zaručujících jejich výslednou vysokou kvalitu, výkon a dlouhou životnost.

Výhody vícekanálových ovladačů
Pro ovládání brány, vrat i předokenní rolety můžete využít jednoduché, ale i vícekanálové ovladače. Ty se vám vyplatí ve chvíli, kdy chcete jedním dálkovy?m ovladačem ovládat více zařízení.

Ovladačem pro garážová vrata či vjezdovou bránu tak můžete ovládat i předokenní rolety. A funguje to i naopak, vícekanálovy?m ovladačem pro předokenní rolety lze otevírat a zavírat garážová vrata či bránu.