Zpět na informační servis

Planetárium Praha a nový projekční systém

22. srpna 2022
Text redakce

Planetárium Praha je největším planetáriem v ČR. S projekční kopulí o průměru 23,5 m se řadí mezi největší na světě. Rada hlavního města schválila pro planetárium pořízení nového projekčního systému.
Dosluhující projekční systém nahradí nová LED-Dome technologie, která vytvoří samostatnou kopuli pokrytou desítkami milionů LED diod. Hlavní město za ni zaplatí 250 mil. Kč a modernizací tak vznikne největší planetárium s touto pokročilou technologií na světě.
Technologie LED-Dome má životnost cca 25 let a menší náklady na údržbu. Nevzniká u ní rozptyl světla na neosvětlená místa, výsledkem je bezkonkurenční kontrast. Současně umožnuje rekuperaci odpadního tepla.
Planetárium je aktuálně vybaveno digitálním projekčním systémem SkySkan z roku 2009 s kvalitou obrazu v rozlišení 4K, o pět let později byl modernizováni na 6,5K. Tento systém měl odhadovanou životnost cca 10 000 hod. provozu. Této hranice dosáhl v roce 2019, kdy došlo k závažné poruše optických členů projektorů, což se řešilo repasí. Opravou se podařilo prodloužit životnost projektoru o přibližně 2 až 3 roky. Konec životnosti současného projekčního systému je odhadován na rok 2023.
Pražské planetárium stále promítá na původní kopuli z roku 1958, která není dokonale kulová, což může zapříčinit deformaci promítaného obrazu. Při její stavbě se nepočítalo s projekcí filmů, promítala se pouze hvězdná obloha.
Při zahájení prací na konci roku 2022 je reál­ný předpoklad znovuotevření pražského planetária v druhé polovině roku 2023. 

Zdroj:
Magistrát hl. m. Prahy