Zpět na informační servis

Palác Dunaj sídlem zastoupení Evropské komise a kanceláře Evropského parlamentu v ČR

23. února 2023
Text redakce

Konstruktivistická budova paláce Dunaj v Praze se stane místem tuzemského zastoupení Evropské komise a kanceláře Evropského parlamentu. Nové prostory umožní občanům získávat aktuální informace o dění v EU, být v kontaktu se svými zástupci v Evropském parlamentu a Evropské komisi, setkávat se nad evropskými tématy, ale také se vzdělávat.

Palác Dunaj se nachází na rohu ulic Národní a Voršilská, poblíž Národního divadla, kavárny Slavia či Akademie věd ČR. Právě jeho poloha byla pro instituce EU jedním z významných kritérií pro výběr lokality. Novinkou bude interaktivní bezplatné vzdělávací a informační centrum Evropská zkušenost pro veřejnost. To bude situováno do dvou podlaží propojených vnitřním schodištěm, která na celkové ploše přes 800 m2 nabídnou řadu interaktivních prvků a sférické kino. Za architektonickým návrhem chystané úpravy stojí ateliér Ackermann architekti s.r.o., který musel mj. zohlednit řadu technických požadavků plynoucích ze zvýšených nároků nájemců na bezpečnost. Generálním dodavatelem úpravy centra bude společnost SIS Systémy a.s. Kompletní obnova téměř sto let staré nárožní budovy paláce začala již v prosinci 2020.

V rámci citlivých úprav obnovy probíhajících pod taktovkou mezinárodní architektonické kanceláře Chapman Taylor a generálního dodavatele GEOSAN GROUP a.s. bude zachován modernistický vzhled paláce, který podtrhuje fasáda obložená béžovým travertinem se třemi bílými horizontálními pásy. Srdcem paláce Dunaj se stane mnoho let nepřístupné centrální atrium s teracovou podlahou a původní páternoster. Do budovy bude nainstalován centrální ventilační systém s rekuperací. Po obnově půjde o energeticky efektivní budovou aspirující na certifikace LEED Gold a WELL Gold. Předpokládaný termín dokončení obnovy je v závěru příštího roku.

Obr. Palác Dunaj, vizualizace (zdroj: Crest Communications, Zeitgeist Asset Management s.r.o.)

Zdroj:
Crest Communications, Zeitgeist Asset Management s.r.o.