Zpět na informační servis

Obnova vily Tugendhat z evropských prostředků

10. listopadu 2009
Text redakce

Obnovu památkově chráněné vily Tugendhat, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO, zaplatí město Brno zčásti z evropské dotace.

Podle náměstka brněnského primátora Ladislava Macka lze z unie čekat kolem 100 milionů Kč. Náklady na obnovu se odhadují na 160 milionů Kč. Město zároveň vybírá firmu, která obnovu vily včetně projektové dokumentace zajistí. Vypsalo soutěž, nabídky budou známy ve druhé polovině listopadu.

Památkově chráněné vila Tugendhat
¤ Památkově chráněné vila Tugendhat

Obnova vily Tugendhat se připravuje několik let. Vila je na seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsaná od roku 2001 a o nutné obnově se mluví právě od té doby. Letos památkáři dali městu termíny, do kdy musí jednotlivé části vily, které jsou v havarijním stavu, opravit. První z nich mají být v pořádku příští rok. Podle Macka památkáři snad k sankcím nesáhnou, když uvidí pokroky. Doposud obnovu vily brzdily spory projektantů o podobu projektu obnovy brněnské památky. O věci několikrát protichůdně rozhodovaly soudy i antimonopolní úřad.

Porsche Center
¤ Praha má jedno z největších Porsche Center v celé střední Evropě. V novém Porsche Centru s prodejní plochou 2000 m2 návštěvníci naleznou až 12 vystavených nových modelů stuttgartské značky. Servisní zázemí pak disponuje deseti samostatnými pracovišti a je vybaveno nejmodernější diagnostikou a opravárenskou technikou.