Zpět na materiály, výrobky, technologie

Nová výrobní linka společnosti Vekra

9. října 2008
redakce

Společnost Vekra, jeden z podniků uskupení Window Holding, otevřel v květnu novou výrobní provozovnu ve Staré Pace. Ta je v současnosti nejmodernější výrobní linkou pro produkci dřevěných fasádních oken v České republice.

Autor:



Areál ve Staré Pace má celkovou plochu 5,5 ha. Stojí v něm celkem čtyři haly, tři produkční a jedna skladová. Hlavním technologickým zázemím nové produkční haly o rozloze 4200 m2 je dřevoobráběcí centrum Windor 100 (pořizovací cena 1,1 milionu eur). Při jednom průběhu vstupního materiálu dochází na této výrobní lince až k devíti operacím.

Technologický postup

Zakázka, kterou uzavře obchodník, je zpracována technickou přípravou výroby, která obsahuje nářezový plán. Podle něho je na zkracovací pile dřevo nařezáno a jednotlivé dílce jsou inkoustovou tiskárnou označeny. Hranoly jsou na čtyřstranné hoblovce zkalibrovány na požadovaný rozměr. Veškeré hobliny a piliny ze všech strojů jsou odsávány a dřevní hmota se spaluje v kotelně, která stojí před halou. V zimním období je tak vytápěna hala, ale i sušicí tunel během celého roku.
Obráběcí centrum WINDOR 100 od italské firmy SCM Group podle numerického zadání zcela automaticky postupně na několika jednoúčelových aparátech provede základní obrobení jednotlivých lepených dřevěných hranolů budoucího okna nebo dveří. Celé zařízení, instalované na ploše téměř 300 m2, bez zásahu lidské ruky vykonává kontinuálně čepovací práce (vždy dva díly najednou), vrtací činnosti a frézování profilů. Nedílnou součástí zařízení je i laserová zapisovací jednotka, která slouží jako součást systému identifikovatelnosti jak dílů, tak jednotlivých položek zakázky. Poslední činností, kterou obráběcí centrum provádí, je chemická impregnace dílců pomocí integrovaného flutovacího tunelu. Náklady na pořízení obráběcího centra činily 40 % z nákladů na celou technologii. Po obrobení dílců musí dojít k opravám vad dřeva a zbroušení povrchu na úzkopásové egalizační brusce. Impregnace proniká do hloubky asi 1 mm dřeva, zbroušením se odebere maximálně 0,2 mm.
Po broušení povrchu dochází ke srážení dílců pomocí srážecího lisu s naprogramovaným posunem. Srážení lze přirovnat ke svařování u plastových oken.
Dalším procesem je namáčení. Jedná se o namáčení polotovarů rámů a křídel oken v primárních vodouředitelných barvách v namáčecích vanách. Van je k dispozici dvanáct a jsou přestavitelné pomocí motorizace.
Po namáčení se suchý povrch rámů finišuje pomocí kartáčů, protože se vodou zdvihnou vlákna z povrchu dřeva. Uhlazení povrchu má své lokální odsávání.
Po uhlazení povrchu se rám nebo křídlo stříká barvou. Stříkáním se nanese požadovaná silnovrstvá lazurovací barva. Tloušťka lazury činí 0,3 mm po nastříkání. Sušení se urychluje průchodem nastříkaných dílů sušicím tunelem. Teplota v tunelu se pohybuje od cca 25 °C na začátku do cca 35 °C na konci. Doba sušení v sušicím tunelu je minimálně 110 minut. Poté již barva nelepí a s jednotlivýmí díly je možné dále pracovat. Další činnosti jsou již kompletační. Polotovar křídla se vybaví podle rozpisu kováním a doplní se křídlová lišta. Na následném pracovišti se spojí kováním rám a křídlo. Rám je vybaven předem rámovou okapnicí.
Pomocí předem připravených zasklívacích lišt je křídlo zaskleno. Izolační dvojsklo se předem oblepí distanční páskou, po nastřelení zasklívacích lišt se spára mezi zasklívací lištou a sklem vyplní silikonovým tmelem.