Zpět na informační servis

Na Slovensku startuje stavba dalšího úseku dálnice D3

28. května 2014
Text redakce

Žilina (Slovensko), 27. května 2014 - Slavnostním podpisem smlouvy dnes odstartovala výstavba obchvatu města Žilina. Jde o 4,25 km dlouhý úsek slovenské dálnice D3, který bude hotový za tři roky. Postaví jej sdružení firem EUROVIA SK (člen Skupiny EUROVIA CS), Hochtief CZ a SMS za necelých 255 milionů eur. Objednatelem je Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

Dálnice po dobudování odlehčí stávajícím vytíženým úsekům, především na silnicích I/11 a I/18. Odkloněním dopravy mimo město Žilina dojde k lepší plynulosti a zvýšení rychlosti průjezdu ve směru sever - jih pro mezinárodní i vnitrostátní dopravu a k zvýšení ekonomického potenciálu regionu Kysúc. V neposlední řadě bude mít nová dálnice dopad na snížení hluku a emisí v obydlených částech.

V úseku Žilina, Strážov - Žilina, Brodno vznikne směrově rozdělený 2,2 km dlouhý tunel Považský Chlmec. Součástí projektu jsou také tři mostní objekty v celkové délce 3,87 km, z toho jedna náročná 1,4 km dlouhá estakáda přes Hričovskou přehradu (délka mostů se počítá pro oba směry). Nový úsek se na silniční síť napojí přes dvě mimoúrovňové křižovatky Strážov a Brodno.

Stavbaři mimo jiné provedou přeložky silnic a inženýrských sítí, kanalizace, úpravu potoků a rekultivaci krajiny. Součástí dálnice bude také telekomunikační zařízení, jako hlásky tísňového volání, meteostanice, televizní kamery, variabilní dopravní značky, sčítače dopravy, hlásiče námrazy či měřiče výšky nadměrných vozidel.

Základní informace o stavbě
Investor: Národná diaľničná spoločnosť (NDS)
Dodavatel: Sdružení D3 Žilina (Strážov)-Žilina (Brodno)
Členové sdružení: EUROVIA SK a.s. (člen Skupiny EUROVIA CS) 48%, HOCHTIEF CZ a.s. 40%, SMS a.s. (Stavby mostov Slovakia) 12%
Doba výstavby díla: 1095 dní
Úsek dálnice: D3 km 6,800-11,100
Kategorie: D 24,5/80 ve volné trati, T 7,5/80 v tunelu
Délka trasy celkem /km/: 4,250
Délka mostů /km/ 3,866 48; 3 mostní objekty (z toho 1 estakáda, 1 provizorní most) (počítá se délka pro oba směry)
Délka tunelů /km/: severní tunel 2, 2 km; jižní tunel 2, 189