Zpět na materiály, výrobky, technologie

Montáž prefabrikovaného vodojemu Betonbau během jediného dne

25. ledna 2024
PR článek

Společnost Betonbau vyrábí vodojemy z prefabrikovaného betonu metodou zvonového lití beze spár. Díky tomu jsou nádrže dokonale vodotěsné, mají vysokou mechanickou stabilitu a jsou určeny pro velmi rychlou montáž.


Při dobrých základových podmínkách je možné uložit vodojem i na zhutnělé štěrkové lože frakce 8 až 16 a 4 až 8 mm. Nejprve se ukládá střední armaturní komora, jejíž dno je o 300 mm níže než akumulační nádrže. Tak je zajištěno vypouštění, čerpání a odkalení. Po uložení se po krajích armaturní komory lože dosype a zhutní.

Do betonových korpusů jsou instalovány při odlévání ve výrobním závodě různé prvky a kotvy, které umožňují a urychlují montáž.

montaz-02

Po uložení armaturní komory následují akumulační nádrže. Nejčastěji se jedná o dvě nádrže, a tedy dvoukomorový vodojem.

Montáž provádí zkušení pracovníci Betonbau. Těžké betonové korpusy umisťují s vysokou přesností. V případě nerovností je nutné podklad vyrovnat, případně dosypat a řádně zhutnit.

montaz-03

Části vodojemu, které budou v kontaktu se zeminou, jsou pro zvýšení ochrany navíc opatřeny asfaltovým nátěrem.

Po dokončení podzemní části se na horní styčnou spáru aplikují speciální těsnící pásy. Zákrytové desky pak nanesené těsnící pásy dotvarují a připraví rovinu pro montáž technologického domku.

montaz-04

V návaznosti na prostupy v zákrytových deskách se osadí technologický domek. Ten je z výroby již vybaven plastovými vstupními dveřmi, madly, poklopy a dalšími komponenty. Je zateplený, buď s finální omítkou nebo připravený pro aplikaci fasádního obkladu na místě.

Ke zhotovení šikmé střechy potřebuje Betonbau jen pár desítek minut. Na stavbu se dodává kompletní střecha složená z betonové desky, krovu ze sbíjených vazníků a položené krytiny.

montaz-05

Na závěr montáže pracovníci Betonbau svaří destičky mezi korpusy a zákrytovými deskami pro zajištění smykového namáhání.

Hrubá stavba vodojemu včetně většiny dokončovacích prací je provedena během jediného dne.