Zpět na materiály, výrobky, technologie

Mezibytové stěny z Liaporu

10. ledna 2020
PR článek

Akustický komfort patří v posledních letech k nejčastěji skloňovaným slovům uváděných v souvislosti se současnou bytovou výstavbou. Investice do bydlení jsou natolik vysoké, že budoucím majitelům bytů velmi záleží na tom, aby byl jejich domov místem, kde se budou cítit dobře a kde nebudou ničím rušeni. Zejména ne zvuky ze sousedních bytů. Zvuk uvnitř bytového domu se nejčastěji šíří vzduchem ze sousedních prostor (mezibytové příčky) nebo z míst, kde je umístěno technické vybavení domu (rozvody vody apod.). Příčinou bývá nevhodně zvolený materiál nebo nedodržení technologického postupu. V bytových domech se stále častěji používají v konstrukcích mezibytových stěn akustické tvarovky Liapor. Příkladem z poslední doby jsou bytové domy U Dubu (generální dodavatelem je Metrostav), nebo Britská čtvrť (FINEP) či Malý Háj ve Štěrboholech. Důvodů je hned několik, ale ten hlavní spočívá v akustických hodnotách.


Norma versus realita

Požadavky na vzduchovou neprůzvučnost mezi místnostmi jsou stanoveny na základě charakteru oddělovaných místností. V případě zvukové izolace mezi jednotlivými byty je tato hodnota R’w= 53 dB (v případě stěn). Připomeňme, že hladina hluku při normálním hovoru bývá přibližně 50 dB, u televizoru 55 dB apod. Pokud by projektant zvolil materiál na samé hranici platné normy, nejedná se o ideální řešení. Jednak je třeba počítat s určitou korekcí 1 až 3 dB a jednak v nesprávně provedené příčce může velice snadno docházet k únikům zvuku. Proto jsou tvarovky Liapor navrženy tak, aby vykazovaly hodnoty vzduchové neprůzvučnosti s dostatečnou rezervou. Například u tvarovky M 200 RW (tloušťka stěny 200 mm) je to tato hodnota 56 dB. V souvislosti s touto problematikou se objevuje ještě jeden problém a tím je tloušťka mezibytové stěny. Obecně platí, že čím je stěna silnější a těžší, tím má lepší parametry vzduchové neprůzvučnosti. Naproti tomu však stojí požadavek developera, který potřebuje, aby stěny byly, pokud možno co nejtenčí, protože každý centimetr se počítá do ceny bytu. A to je zase voda na mlýn pro použití tvarovek z Liaporu. Jejich pevnost v tlaku se pohybuje od 6 do 12 MPa, což znamená, že stěny mohou být slabší než u některých konkurenčních materiálů.

Tvarovky s novými parametry

Výrobce Lias Vintířov zareagoval v loňském roce na výše uvedené protichůdné požadavky tím, že navýšil u některých nových tvarovek objemovou hmotnost. Tím dosáhl zlepšení vzduchové neprůzvučnosti: konkrétně u M 200 RW a M 240 RW je tato hodnota 57 dB, respektive u M 240 RW PLUS 58 dB. Rezerva je proto v porovnání se současnou platnou normou dostačující. Liapor těží především ze své specifické vnitřní struktury. Zvuk je postupně pohlcován ve vzduchových mezerách, která vznikají při výrobě mezi jednotlivými zrny. U řady konstrukcí je výhodná rovněž nízká hmotnost, tepelněizolační vlastnosti a hlavně protipožární odolnost. Navíc jsou tvarovky z Liaporu nenasákavé, což přijde vhod u konstrukcí, kde hrozí zvýšená hladina vlhkosti.

Podstatné pro dobrý výsledek je, aby byly tvarovky z Liaporu správně použity. To znamená především správně promaltovány kapsy svislé spáry, kterými by se jinak mohl šířit zvuk. Často jsou do konstrukcí mezibytových stěn poptávány  kalibrované tvarovky (Liapor KM), které jsou broušené na rovinnou přesnost 1 mm. Důvodem je přesnost zdění, rychlost a úspora pojiva. Pro mezibytové stěny nejvíce používané 200 RW mohou být proto na přání také broušené – KM 200 RW, přičemž index laboratorní vzduchové neprůzvučnosti má hodnotu Rw = 57 dB. Hmotnost jedné této AKU tvarovky je necelých 30 kg.

Pohledové tvarovky do suterénů a garáží

V technických prostorách bytových domů či komerčních budov se prosazují spíše pohledové tvarovky z Liaporu, které se nemusí omítat. Použijí se v konstrukcích nosných i nenosných příček na chodbách, v suterénech, sklepích nebo koridorech. Jsou odolné vůči ohni i mrazu, mají dlouhou životnost, vysokou pevnost, nízkou objemovou hmotnost, a i jejich zvuková izolace je velmi dobrá. Tvarovka Liapor R 195 má zvukovou neprůzvučnost 50 decibelů. Příkladem jsou nyní bytové domy Central Group Jeremiášova, Javorová čtvrť a další.

Další informace také na www.liapor.cz