Zpět na informační servis

Malá vodní elektrárna Štětí v provozu

23. července 2015
Text redakce

V únoru 2015 byla předána objednateli a provozovateli, obecně prospěšné společnosti Energeia, malá vodní elektrárna, kterou budoval Metrostav a.s. a Zakládání staveb, a.s., formou kontraktu EPC (Engineering Procurement Contract) od března 2012. V praxi to znamená, že zhotovitel zajistil celou realizaci stavby, včetně jejího financování. Elektrárna, podle předpokladů vyrobí ročně v průměru 30 GWh elektřiny, což stačí na zásobování domácností ve městě s 22 tisíci obyvateli. Součástí elektrárny jsou rybí přechody, aby jezy nebránily rybám v přirozené migraci, na vtoku do přívodního kanálu naopak bylo instalováno odpuzovací zařízení, které minimalizuje průnik živočichů.

Podle vedoucího projektu Jiřího Škrance má firma Metrostav s výstavbou malých vodních elektráren bohaté zkušenosti. Jen na Labi jich v poslední době vybudovala šest.

Náklady včetně technologie, které byly vyčísleny na 900 mil. Kč, bude Energeia dlouhodobě splácet bance z výnosů provozu elektrárny. Jejich nezanedbatelnou část pokryje dotace z Operačního programu Podnikání a inovace. Petr Řezáč, předseda představenstva MVE Štětí a.s. upřesňuje, že náklady stavby včetně technologie nesl na svých bedrech dodavatel až do úplného dokončení a předání vodní elektrárny do provozu, tj. dodávky elektrické energie do sítě.

?Jsme rádi, že sdružení dodavatelů pomohlo realizaci projektu jedné z největších vodních elektráren v ČR, a to od počátku po refinancování, která ze svých výnosů navíc podpoří charitativní projekt,? zdůraznil.

Dalším počinem této společnosti je rovněž podpora rodin s hospitalizovanými dětmi, např. dětská hospicová péče, a podpůrná a vzdělávací publikační činnost ve spolupráci s Nadačním fondem Klíček. Tyto neziskové činnosti se budou financovat z chodu elektrárny. ?Síla Labe tak bude užitečná hned dvakrát. Jednak vyrobí ekologicky čistou energii, kterou od nás vykoupí E.ON Energie, a.s., a také přispěje na dobrou věc,? řekl Marek Černocký z o.p.s. Energeia.