Letiště a město
20. června 2008 se konal v Kongresovém sále karlovarského hotelu Thermal 13. ročník konference Městské inženýrství Karlovy Vary 2008, tentokrát s tematickým zaměřením na problematiku působení letištních areálů v městských aglomeracích.
Akce, pořádaná Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů a Fakultou stavební VŠB-TU Ostrava, byla prezentována jako doprovodný program 17. ročníku výstavy stavebnictví FOR ARCH Karlovy Vary 2008.
Program konference
¤ Modernizace letiště v Karlových Varech přispívá k řešení dopravní situace regionu
Účastníky konference, nad kterou převzali záštitu hejtman Karlovarského kraje JUDr. Josef Pavel a děkan Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava doc. Ing. Alois Materna, CSc., MBA, byly rovněž oficiální delegace inženýrských organizací z Bavorska, Saska (VBI - Verband Beratender Ingenieure, Slovenska a České republiky, dále dva prezidenti vrcholných nevládních organizací ve stavebnictví (SIA ČR - Rada výstavby; Asociácia civilních inži- nierov Slovenska), předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ředitel kanceláře Úřadu pro civilní letectví ČR, vedoucí odboru Ministerstva dopravy, pošt a komunikací Slovenské republiky, hlavní architekt města Ostravy a představitelé Karlovarského kraje. Velice zajímavými přednáškami byly, mimo jiné, zahraniční příspěvky. Například referát o směrnici EU proti hlučnosti prostředí a její význam pro obce v okolí letišť, konkretizovaný na příkladu aglomerace obytných celků města Hamburku (Dipl.-Physiker Holger Ostendorf); zpráva o rekonstrukci a prodloužení startovní a přistávací dráhy letiště v Drážďanech za letového provozu (Dipl.-Ing. Manfred Kunath); přednáška o koncepci a územním plánu letiště v Mnichově, které se má stát do roku 2010 nejatraktivnějším a nejefektivnějším letištěm v Evropě (Dipl.-Ing. arch. Ulrich Seel); nebo téma rozvoje letištní infrastruktury a jejího vztahu k řešení dopravní situace Bratislavy (Ing. Ján Breja). Příspěvky českých přednášejících popisovaly vývoj vzájemných vztahů města a letiště (prof. Ing. Vítězslav Kuta, CSc., Ing. František Kuda, CSc., Ing. Martin Ferko); historii a současnou situaci letiště Ostrava-Mošnov a průmyslovou zónu, nacházející se v areálu tohoto letiště (Ing. Daniel Adamčík, Ing. Václav Palička, Ing. Ivo Staš, Ing. arch. Jaroslav Sedlecký); pozici regulátora ve vztahu veřejnost-letiště s ohledem na letištní areál v Praze-Ruzyni (Ing. David Jágr).
Z pozice majitele regionálního letiště a investora jeho dalšího rozvoje pronesl příspěvek Ing. Jan Zborník, 1. náměstek hejtmana Karlovarského kraje. Náplní referátu byla kromě jiného i strategická úvaha o účelnosti přebudování tohoto letiště.. Problematika karlovarského letiště byla objasněna na konferenci velmi pečlivě (včetně zajímavé exkurze pro účastníky konference na stavbu samotnou), aktuální nástin strategie dalšího rozvoje a dopravní obsluhy pro letiště v Praze byl do jisté míry pokryt příspěvky obsaženými v katalogu konference (Rozvoj Prahy a integrace dopravních systémů se zřetelem na leteckou dopravu, Ing. Dana Měšťanová, CSc.). V zajímavé diskuzi však toto téma chybělo. Některé příspěvky proslovené na konferenci byly aktuálně zařazeny do tematické části srpnového čísla časopisu Stavebnictví.
Zpracováno podle materiálů konference Městské inženýrství Karlovy Vary 2008.
¤ Letiště Karlovy Vary bylo cílem odborné exkurze účastníků konference