Konektory pro vysokofrekvenční techniku
Spojování koaxiálních kabelů klade velké nároky na kvalitu a výběr konektoru. Ve vysokofrekvenční technice je kvalita nebo výkon přenosu signálu závislý nejen na parametrech zařízení. Sebelepší přijímač nebo vysílač ztrácí své kvality při špatném připojení k anténě. Konektor ve vysokofrekvenční technice má za úkol zajistit propojení zařízení s anténou bez změn impedance obvodu a bez zbytečných ztrát způsobených například zvýšením činitele stojatých vln. Špatný výběr konektoru a kabelu může dokonce způsobit poškození koncového stupně u výkonnějších vysílačů nebo transceiverů.
Bajonetové konektory
Bajonetové BNC konektory
BNC konektor umožňuje rychlé spojení a rozpojení klasických i subminiaturní koaxiálních kabelů. Díky tomu se hodí k připojování externích antén u radioamatérských základnových i ručních transceiverů nebo přehledových přijímačů. Konektory BNC koupíte v běžně užívaných impedancích 50 a 75 ohm. Jsou použitelné až do frekvence 4 GHz. Díky bajonetu je spojení zařízení a kabelu otázkou vteřiny, stačí do sebe konektory zasunout a pootočit o 90°. Případně je možné použít i TNC konektory, což je vlastně závitová verze téhož, která zajišťuje pevnější spojení zařízení a koaxiálních kabelů. Připojení takového konektoru ovšem trvá poněkud déle.
Koaxiální konektory pro TV
Jedním z nejvíce prodávaných vysokofrekvenčních konektorů jsou běžné konektory pro TV, které naleznou použití v každé domácnosti. Používají se pro kabely anténních svodů a jejich připojení do TV či různých set-top boxů. Tyto konektory se také prodávají ve formě rozbočovačů a odboček používaných zejména pro společné televizní antény v bytových domech. K jejich příslušenství patří také zesilovače terestrického signálu či různé filtry s propusti, s nimiž lze vyřešit problematický příjem pozemského TV vysílání.
SMA, SMB a SMC konektory
SMA konektory byly vyvinuty pro lepší spojení zařízení a antény. Jejich výhodou je menší rozměr než u BNC. Díky impedanci 50 ohmů se hodí pro veškeré vysílačky a další vysokofrekvenční zařízení s těmito parametry. SMA konektory jsou šroubovací. Používají se i v mikrovlnných zařízeních, jelikož vyhovují pro přenos vysokofrekvenčního signálu až do 18 GHz. Najdete je, mimo jiné, i u WiFi antén. V TME pořídíte všechny varianty SMA konektorů a odvozených verzí jak pro montáž na kabel, tak i do panelu nebo do desky plošných spojů.
Konektory typu F
Vizuálně jsou podobné SMA konektorům. Vzhledem k rozdílům v rozměrech ale nejsou vzájemně kompatibilní. I jejich elektrické vlastnosti pro vedení signálu jsou značně odlišné. F konektor má totiž rozdílnou impedanci, která má standardizovanou hodnotu 75 ohmů. Díky tomuto je F konektor určen pro použití pro televizní antény a rozvody v kombinaci s příslušnými koaxiálními kabely.